East News

Hubert Ossowski, 14 listopada 2022 00:43

Kara śmierci. Sąd w Iranie podjął decyzję

Tweetnij Komentuj

Sąd w Iranie skazał na śmierć pierwszą osobę oskarżoną o udział w "zamieszkach", które od dwóch miesięcy wstrząsają tym krajem - poinformowała agencja prasowa irańskiego ministerstwa sprawiedliwości Mizan Online.

Zgodnie z wyrokiem wydanym przez sąd w Teheranie osoba uczestnicząca w demonstracjach została uznana za winną "spalenia budynku rządowego, zakłócenia porządku publicznego, zgromadzeń i spisku w celu popełnienia przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu narodowemu, bycia wrogiem Boga" - napisała agencja. Nie podano żadnych informacji o tożsamości i wieku skazanej osoby.

Inny stołeczny sąd skazał pięć osób na kary od pięciu do 10 lat więzienia za "spiskowanie w celu popełnienia przestępstw przeciwko bezpieczeństwu narodowemu i zakłócanie porządku publicznego".

Jak podkreśliła agencja Mizan Online, są to sądy pierwszej instancji, więc skazani mogą się odwołać od wyroków .

Dwa tysiące oskarżonych

Według irańskiego wymiaru sprawiedliwości ponad dwa tysiące osób zostało oskarżonych w związku z protestami .

Organizacja praw człowieka Iran Human Rights (IHR), z siedzibą w Norwegii, twierdzi, że co najmniej 20 osobom postawiono zarzuty zagrożone karą śmierci . Według danych organizacji w trwających od września protestach zginęło w Iranie co najmniej 326 osób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Protesty w Iranie. Doprowadzą do zmiany politycznej?

Pokaż...

Protesty wybuchły po śmierci 22-letniej Mahsy Amini, aresztowanej przez policję moralności . Po zatrzymaniu z powodu "nieodpowiedniego nakrycia głowy" kobieta w niejasnych okolicznościach zapadła w śpiączkę i zmarła w szpitalu. Według rodziny Amini była bita przez funkcjonariuszy.

Czytaj też:

Iran ostro do Niemców. Padło też ostrzeżenie dla Scholza

Wrzenie w Iranie. Kobiety palą swoje hidżaby

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Komentuj artykuł

Wybrane dla Ciebie

Zamknij artykuł i przejdź na WP.pl
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .