PAP

oprac. Violetta Baran, 19 marca 2019

Zamachowiec z Nowej Zelandii był w Polsce. Nowe fakty

Tweetnij Komentuj

Zamachowiec z Nowej Zelandii, który odpowiada za śmierć 50 osób, był w Polsce w grudniu ubiegłego roku. Z ustaleń służb specjalnych wynika, że przemierzył po Polsce ponad 2000 tysiące kilometrów, a potem pojechał na Litwę.

Do informacji o ustaleniach polskich służb dotarł reporter RMF FM Patryk Michalski. Znają one już trasę, którą przemieszczał się 28-letni Australijczyk Brenton Tarrant, zamachowiec z Christchurch w Nowej Zelandii.

Zamachowiec poruszał się swobodnie po naszym kraju, jeździł drogami lokalnymi i autostradami. Na podstawie logowań jego telefonu wiadomo już, które miejscowości odwiedził.

Zobacz także: Zamach w Nowej Zelandii. Służby zbadają polski wątek

Służby wciąż sprawdzają jeszcze bilingi, by ustalić z kim kontaktował się w Polsce. Trwa też przegląd nagrań z monitoringu.

Brytyjski dziennik "Telegraph" poinformował, że służby bezpieczeństwa na całym świecie próbują stworzyć szczegółowy obraz podróży Tarranta do pół bitewnych i miast związanych z wojnami między chrześcijanami i muzułmanami na przestrzeni ostatnich kilkuset lat". Brytyjczycy ustalili już, że przez kilka tygodni przebywał na Wyspach w połowie 2017 roku. Tarrant odwiedził także m.in. Polskę, Turcję, Serbię, Bośnię i Czarnogórę, Chorwację, Francję, Portugalię, Hiszpanię, Bułgarię, Rumunię, Węgry, Islandię i Argentynę.

Mężczyzna miał sfinansować swoje podróżę ze środków, które odziedziczył po śmierci ojca w 2010 roku oraz z tego, co zarobił na inwestycjach w kryptowaluty.

Zobacz także: Nowa Zelandia. Zamach w Christchurch. "Telegraph": napastnik odwiedził Polskę

Przypomnijmy, że na jednym z magazynków broni, której uzył podczas zamachu było nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego. To hetman, który walczył z Turkami między innymi pod Wiedniem, za czasów Jana III Sobieskiego. Na karabinie był też napis "Wiedeń 1683", upamietniający datę zwycięstwa Jana III Sobieskiego nad armią muzułmańską.

Tarrant wspomniał o Polsce także w swoim 74-stronicowym manifeście, który umieścił w sieci.

W piątkowych atakach terrorystycznych na dwa wypełnione wiernymi meczety w Christchurch na wschodzie Nowej Zelandii zginęło 50 osób, a kolejne 50 zostało rannych, Najmłodsza ofiara zamachu miała zaledwie 3 lata.

- To najczarniejszy dzień Nowej Zelandii - oceniła premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern.

Źródło: PAP

Tagi: Brenton Tarrant nowa zelandia zamach polska służby

Komentuj artykuł

Wybrane dla Ciebie

< Przejdź na wp.pl
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .