PAP

oprac. Magdalena Nałęcz, 7 listopada 2019

SN pierwszy raz uznał protest wyborczy za zasadny

Tweetnij Komentuj

Sąd Najwyższy uznał za zasadny protest wyborczy kandydata Koalicji Obywatelskiej. To pierwsza taka decyzja po tegorocznych wyborach parlamentarnych. Sprawa dotyczy liczenia głosów w jednej z komisji wyborczych na Lubelszczyźnie.

Komisja w Kawęczynie miała nie zaliczyć 19 głosów oddanych na kandydata w wyborach do Sejmu Piotra Zygarskiego - poinformowało RMF FM. Jego rodzina i krewni deklarują, że w przerwie od zbierania grzybów zagłosowali na niego poza miejscem zamieszkania.

Mimo to w komisji, w której wsparli kandydata, nie odnotowano ani jednego głosu za Zygarskim. Sąd Najwyższy w środę uznał, że zasygnalizowane przez niego zastrzeżenia są zasadne.

Dodał jednak, że naruszenie zasad liczenia głosów w tym przypadku nie ma wpływu na ostateczny wynik wyborów. Zygarski nie dostał się do Sejmu. Oddano na niego 254 głosy.

Zobacz: "Macierewicz to kolejny element układanki". Kluzik-Rostkowska ma teorię ws. wyboru marszałka seniora

Pokaż...

To pierwszy raz, gdy SN uznał za zasadny protest dotyczący tegorocznych wyborów parlamentarnych. Dotychczas rozpatrzono 33 podobne sprawy. Sąd musi zająć się jeszcze 241 takimi zastrzeżeniami.

Protesty wyborcze. Większość przepada z kretesem

- Cechą wielu protestów wyborczych jest to, że powtarzają się te same argumenty i zarzuty w protestach formułowanych przez różne podmioty i osoby - powiedział w środę dziennikarzom rzecznik SN sędzia Michał Laskowski.

Zgłaszane protesty wyborcze dotyczyły m.in. zgłoszenia przez PiS innego kandydata w miejsce zmarłego Kornela Morawieckiego czy zarzucenia TVP faworyzowania jednego z ugrupowań politycznych.

Źródło: RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: PAP

Tagi: wybory parlamentarne protest wyborczy sn

Komentuj artykuł

Wybrane dla Ciebie

< Przejdź na wp.pl
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .