Shutterstock.com

oprac. Maciej Deja, 23 grudnia 2018

Dramat w Tatrach. Lawina porwała turystę

Tweetnij Komentuj

W niedzielę rano odnaleziono ciało turysty, który został porwany przez schodzącą lawinę w Tatrach Wysokich. Masy pędzącego śniegu runęły na mężczyznę w sobotę po południu, na oczach jego towarzyszy.

O wypadku informuje portal sme.sk. Wydarzył się on w sobotę w godzinach popołudniowych w Dolinie Młynickiej po słowackiej stronie Tatr . W pewnym momencie na grupę turystów zeszła potężna lawina, sięgająca od okolic grani aż po dno doliny. Jeden mężczyzna został porwany przez masy pędzącego śniegu.

Jego partnerzy szybko wezwali ratowników HZS (Słowacki GOPR). Ci jednak nie zdołali odnaleźć przysypanego turysty, do godziny 17. Później, ze względu na brak światła i powodu pogarszające się warunki pogodowe musieli przerwać akcję. Wznowiono ją w niedzielę o świcie. Psy ratownicze szybko odnalazły turystę. Niestety, 39-letni Słowak już nie żył.

Narciarze złamali zakaz?

- Przeszukaliśmy całe koryto, lawina jest wąska, długa od górnej części grzbietu aż do doliny - mówił Maroš Cervienka, ratownik HZS dla telewizji JOJ.

Według turystów, którzy widzieli moment zejścia lawiny, mogli ją wywołać narciarze, którzy zjeżdżali poza wyznaczona trasą.

Zobacz także: Lawina zniszczyła auta w kurorcie narciarskim

Pokaż...

Tatrzańscy ratownicy ostrzegają, że miejscowe szlaki turystyczne pokryte są śniegiem, w wielu miejscach nieprzetarte i oblodzone. Zdecydowanie odradzają wyjścia z nartami w wyższe partie gór, gdzie obowiązuje drugi lub trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Szlaki i trasy narciarskie w większości miejsc są wciąż zamknięte.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Shutterstock.com

Tagi: lawina tatry tatry wysokie

Komentuj artykuł

Wybrane dla Ciebie

< Przejdź na wp.pl
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .