Trwa ładowanie...

Wieżowiec z warszawskich gruzów. To zdjęcie pokazuje ogrom zniszczeń po wojnie

Podczas II wojny światowej zniszczono 84 proc. miasta.

Wieżowiec z warszawskich gruzów. To zdjęcie pokazuje ogrom zniszczeń po wojnie
d2xv8ds
d2xv8ds

Jak wyglądałby wieżowiec, gdyby usypać go z gruzu wywiezionego po 1945 r. z odbudowywanej Warszawy? Powstałby największy i najszerszy drapacz chmur w Europie, o objętości ok. 18 mln metrów sześciennych.

Autorzy projektu "Głos Bohatera", którego zadaniem jest gromadzenie wywiadów z żołnierzami i kombatantami, opublikowali w sieci poruszające zdjęcie. Na fotomontażu widać ogrom zniszczeń dokonanych w Warszawie podczas II wojny światowej. Z gruzu wywiezionego po 1945 r. z odbudowywanej stolicy można byłoby usypać największy i najszerszy wieżowiec w Europie. * *

Szacuje się, że podczas wojny na skutek planowego wyburzania stolicy, zniszczeń podczas Powstania Warszawskiego, strat powstałych w wyniku oblężeń miasta oraz zagłady warszawskiego getta, zniszczono 84 proc. zabudowy lewobrzeżnej Warszawy. Przybliżona ilość gruzów pokrywających miasto w 1945 oszacowana została na 20 milionów metrów sześciennych. Rejestr zniszczonych w tym czasie obiektów sakralnych i świeckich mających wartość zabytkową liczy 674 pozycje. Łącznie tylko na lewym brzegu Wisły zniszczono blisko 10 tys. obiektów.

We wtorek minie 73. rocznica Powstania Warszawskiego. Uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy.

d2xv8ds
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xv8ds
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj