Synoptycy mają złe wieści. Zimna aura rozgości się na dłużej

Synoptycy mają złe wieści. Zimna aura rozgości się na dłużej
Synoptycy mają złe wieści. Zimna aura rozgości się na dłużej
Źródło zdjęć: © PAP, wxcharts.com | Andrzej Lange
Violetta Baran

17.04.2024 10:36, aktual.: 17.04.2024 12:03

Pogoda na początku kwietnia trochę nas rozpieściła. Niestety, znów pora wyjąć z szafy ciepłe kurtki, czapki i szaliki. Jak wynika z prognoz synoptyków, ochłodzenie może potrwać dłużej, niż sądziliśmy.

Wróciły przymrozki. W nocy z wtorku na środę temperatura spadła poniżej zera na południu, wschodzie i w centrum kraju - przekazał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Najzimniej było w Zakopanem, gdzie odnotowano -2,8 st. Celsjusza, a przy gruncie nawet -5 st. C. W Kielcach, temperatura spadła do -2,5 st. C i przy gruncie również do -5 st. C.

Skąd taka nagła zmiana w pogodzie? Jak wyjaśniał na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, w pobliżu Wielkiej Brytanii powstał wyż, który "blokuje napływ ciepłego powietrza znad Atlantyku". Jednocześnie nad zachodnią częścią Rosji oraz nad Skandynawią utworzyły się niże.

"Mur nie do przebicia"

- Taki układ ośrodków barycznych nad Europą spowodował, że z północy do środkowej części kontynentu płynie chłód. To arktyczne powietrze wlewa się do Europy Środkowej, płynie sobie właściwie niczym niehamowane - opisywał Wasilewski.

Tymczasem, jak tłumaczył Wasilewski, płynące z zachodu od strony Oceanu Atlantyckiego ciepło jest blokowane przez układ wyżowy i kierowane na północ. Układ wysokiego ciśnienia "stanowi mur nie do przebicia dla ciepłych mas powietrza" - stwierdził Wasilewski.

Niestety, jak przekazał Wasilewski, taki układ ośrodków barycznych może utrzymać się nad Europą nawet przez 10 dni. A to oznacza, że w kolejnych dniach możemy spodziewać się następnych nocy z przymrozkami.

Brytyjscy synoptycy przygotowali animację, na której widać, jak zimne powietrze z północy będzie wdzierać się w najbliższych dniach do Europy. Nie tylko Polska znajdzie się pod jego wpływem - także Niemcy, Francja, Włochy, a nawet Hiszpania.

We znaki dadzą się nam nie tylko nocne przymrozki, ale także fronty atmosferyczne, które przyniosą ze sobą opady deszczu, a nawet śniegu.

Kiedy możemy spodziewać się zmiany aury? Zdaniem Wasilewskiego jest szansa, że "końcówka kwietnia będzie nieco cieplejsza".

Źródło: tvn24.pl

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (309)
Zobacz także