Dziwna sytuacja w pogodzie. We Wrocławiu i Krakowie zimniej niż w Tatrach

Niecodzienna sytuacja w pogodzie. W miastach zimniej niż w Tatrach
Niecodzienna sytuacja w pogodzie. W miastach zimniej niż w Tatrach
Źródło zdjęć: © PAP, Twitter
oprac. TWA

09.01.2024 09:29, aktual.: 09.01.2024 10:08

Niecodzienna sytuacja w pogodzie. W zdecydowanej większości kraju utrzymują się siarczyste mrozy, w górach natomiast jest "cieplej" niż w np. w Krakowie czy Wrocławiu. Zimniej niż w Tatrach jest też w samym Zakopanem.

We wtorek rano w Tatrach panowała spora inwersja. Oznacza to, że na szczytach jest cieplej, niż na dole. Kasprowy Wierch o poranku był jednym z najcieplejszych miejsc w Małopolsce - termometry pokazywały tam -9 st. C, tymczasem w Zakopanem -17, a w Krakowie nawet 18 stopni mrozu.

Podobna sytuacja miała miejsce na Śnieżce i we Wrocławiu. Na najwyższym szczycie Karkonoszy termometry pokazywały -10,4 st. C. To więcej niż w stolicy Dolnego Śląska czy Jeleniej Górze, w której było -16,8 st. C.

W dzień także zimniej w miastach niż w górach

We wtorek w ciągu dnia temperatury na Podhalu wyniosą od -12 do -9 stopni Celsjusza, a na szczytach Tatr około -7 stopni - zapowiadają synoptycy IMGW. Z kolei w nocy z wtorku na środę również ma wystąpić spora inwersja - temperatura minimalna na dole wyniesie od -17 do -15 stopni Celsjusza, a na szczytach Tatr będzie około 9 stopni mrozu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W Tatrach panują trudne warunki do uprawiania turystyki. W wyższych partiach Tatr śnieg jest twardy i zmrożony, a miejscami występują oblodzenia - informują służby Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na szlakach utworzyły się zaspy, a mniej uczęszczane trakty są nieprzetarte i pozawiewane śniegiem. Średnia warstwa śniegu na Kasprowym Wierchu wynosi 81 cm. Silny wiatr powoduje, że mróz w górach jest znacznie bardziej odczuwalny.

W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest możliwe przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Możliwe jest samoczynne schodzenie mniejszych lawin.

Wybierając się w wyższe partie gór, konieczne jest posiadanie zimowego sprzętu turystycznego jak: raki, czekan, kask oraz lawinowe ABC (detektor lawinowy, sonda i łopata).

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (15)
Zobacz także