Trwa ładowanie...
d15paso

Żywioł uwięził pół tysiąca turystów. Dwie doby w pułapce

Po 48 godzinach turyści w sobotę nareszcie mogli opuścić nowozelandzkie miasto.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Żywioł uwięził pół tysiąca turystów. Dwie doby w pułapce
(Youtube.com, Fot: Radio New Zealand)
d15paso

W Haast utknęło pół tysiąca urlopowiczów, którzy napawali się pięknem okolicy. Uwięził ich cyklon Fehi. Sytuacja była na tyle poważna, że obrona cywilna Nowej Zelandii musiała drogą lotniczą dostarczać turystom żywność i wzmocnić swoje własne siły, by zapewnić odpowiednią pomoc na miejscu.

Wiele godzin służbom zajęło sprzątanie po przejściu cyklonu. Niszczycielski żywioł zablokował jedyną drogę wiodącą z Haast, które leży na wybrzeżu w środkowej części nowozelandzkiej Wyspy Południowej. To popularny wśród turystów kurort, w którym znajdują się niemal same hotele i ośrodki wypoczynkowe.

Cyklon Fehi spowodował dużo zniszczeń w tym rejonie Nowej Zelandii. Kilkanaście domów zostało uznanych za stwarzające zagrożenie dla mieszkańców. Wiele budynków wymaga poważnych napraw - informuje Radio New Zealand.

Przy udrażnianiu trasy numer 6 pracowało bez wytchniania wiele służb. Byli drogowcy i strażacy. Do akcji weszło też nowozelandzkie wojsko. Jedyna trasa wyjazdowa z Haast, która została podmyta w trakcie uderzenia cyklonu i groziła osunięciem, w końcu została zabezpieczona i odblokowana, a turyści mogli się wydostać z kurortu.

d15paso

Zobacz także: Wielkie cięcie w Nowej Zelandii

Haast to miejsce, które przyciąga turystów niespotykanymi widokami. Blisko stąd do Parku Narodowego Mount Aspiring na terenie którego kręcono sporą część "Władcy pierścieni". To właśnie słynny cykl filmowy Petera Jacksona rozsławił nowozelandzką atrakcję turystyczną w świecie.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

d15paso

Podziel się opinią

Share

d15paso

d15paso
Więcej tematów