Trwa ładowanie...
d4l3txd

Znaleźli ponad 100-letni list podczas remontu kościelnej wieży w Krakowie

Na krakowskim Podgórzu doszło do niecodziennego odkrycia. W remontowanej wieży kościoła św. Józefa odnaleziono ponad stuletni list do potomnych. Dokument, datowany na 29 maja 1908 roku, opisuje stan, kiedy Polska znajdowała się pod zaborami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Znaleźli ponad 100-letni list podczas remontu kościelnej wieży w Krakowie
(Materiały prasowe, Fot: Stowarzyszenie PODGORZE.PL)
d4l3txd

- Dokument zawiera informacje o budowie kościoła oraz kto był biskupem, proboszczem i władał Podgórzem - mówi Wirtualnej Polsce ks. Antoni Bednarz, proboszcz parafii św. Józefa. - Nie spodziewaliśmy się dokumentu zachowanego w tak dobrym stanie. Był w szklanym flakoniku, zakryty korkiem i wsadzony do metalowej kuli na szczycie wieży kościoła – dodaje.

Mimo, że dach został podziurawiony podczas II Wojny Światowej przez pociski, sam dokument nie ucierpiał. Zachował się w bardzo dobry stanie, dzięki czemu możemy odczytać jego fragmenty.

"Działo się to dnia 29 miesiąca maja, roku pańskiego 1908, w królewskim wolnym mieście Pogórzu, naprzeciw stołecznego miasta Krakowa, kiedy Polska pozostawała pod panowaniem trzech władców: austriackim, pruskim i rosyjskim".

d4l3txd

Po przedstawieniu ówczesnej władzy kościelnej i świeckiej, autorzy listu napisali:

"Korzystając z tego, pragniemy parę słów przekazać potomności ku wiecznej chwale Wszechmogącego Boga w Trójcy Świętej Jedynego, ku czci Przeczystej Boga Rodzicy, Najkświętszej Maryi Panny i Jej Oblubieńca Świętego Józefa, patrona tego kościoła, na dowód, że wiara święta w naszym narodzie polskim ani na chwilę nie stygła i acz gnębieni właszcza pod panowaniem pruskiem i rosyjskiem, nie przestaliśmy wierzyć, że jeszcze Polska nie zginęła".

Teraz niezwykły list trafi do muzeum. Proboszcz zapowiedział stworzenie jego współczesnej wersji i umieszczenie nowego przesłania do kuli po remoncie dachu, by odnalazły go następne pokolenia.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d4l3txd

Podziel się opinią

Share
d4l3txd
d4l3txd