Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
grom
11-02-2007 (13:30)

Zmarł współtwórca GROM-u, ppłk Leszek Drewniak

W nocy z soboty na niedzielę zmarł ppłk Leszek Drewniak, jeden ze współtwórców GROM-u - podała TVN24. Miał 55 lat. Ostatnio był prezesem Fundacji Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych GROM, która pomagała byłym żołnierzom i ich rodzinom.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmarł współtwórca GROM-u, ppłk Leszek Drewniak
(PAP)
WP

Pierwszy dowódca GROM-u gen. Sławomir Petelicki, wspominając ppłka Drewniaka, powiedział, że był wzorem odwagi, którą można było zobaczyć podczas operacji na Haiti w 1994 roku, gdy znaleźliśmy się w samym centrum tropikalnego sztormu Gordon, w czasie którego zginęło ponad tysiąc osób. On nie myślał o sobie, tylko pomagał innym. I zawsze taki był. Był bardzo skromny. Zresztą to wybitny mistrz karate, który wychował ponad pięć tysięcy karateków. To jest taki wzór cichego zawodowca, nigdy nie mówiącego o sobie, a myślącego o innych, o rodzinie - podkreślił Petelicki w TVN24.

GROM (Grupa Reagowania Operacyjno-Mobilnego) powstał w 1990 r. W 1995 r. jednostka przyjęła za patrona Cichociemnych - legendarnych komandosów - spadochroniarzy Armii Krajowej. Liczba żołnierzy GROM nie jest ujawniana. Komandosi brali udział w misjach na Haiti, w Slawonii, Kosowie, Afganistanie, Zatoce Perskiej i w Iraku. Za jeden z ich większych sukcesów uznaje się pojmanie w Slawonii zbrodniarza wojennego Slavko Dokmanovica.

Polub WP Wiadomości
WP
WP