Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
nobel
06-10-2004 (14:40)

Zmarł pionier badań DNA Maurice Wilkins

W wieku 88 lat zmarł pionier badań DNA, laureat nagrody Nobla, prof. Maurice Wilkins.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Maurice Wilkins
Maurice Wilkins (AFP)

Wilkins przyczynił się do odkrycia struktury podwójnej helisy DNA za co, w towarzystwie Francisa Cricka i Jamesa Watsona, otrzymał w 1962 r. nagrodę Nobla. W rzeczywistości do odkrycia struktury DNA przyczyniła się także niedoceniona za życia Rosalind Franklin.

Śmierć Wilkinsa miała miejsce zaledwie dwa miesiące po zgonie Francisa Cricka.

W 2003 r. ukazała się autobiografia badacza, "The Third Man Of The Double Helix" (Trzeci człowiek podwójnej helisy).

Urodzony w 1916 r. Wilkins używał metody dyfrakcji rentgenowskiej do badania struktury DNA. W pracach, jakie w 1950 r. podjął w King's College London, grupa jego współpracowników uzyskała obrazy DNA o niespotykanej wcześniej wyrazistości. To przekonało młodego genetyka Jima Watsona, że właśnie dane rentgenowskie pomogą rozwiązać zagadkę "kodu życia".

Nikt dziś nie kwestionuje sukcesu Cricka i Watsona w wyjaśnieniu zasad budowy DNA. Jednak zależność tego odkrycia od wyników pracy Wilkinsa, a jeszcze bardziej od eksperymentów Rosalind Franklin, bywa często niezauważana.

Polub WP Wiadomości