Trwa ładowanie...

Złe wieści dla PiS. Miażdżące wyniki sondażu

Jarosław Kaczyński deklarował w 2018 roku, że "do polityki nie idzie się po pieniądze". Czy PiS jest wierne tej zasadzie? Zadaliśmy to pytanie Polakom. Odpowiedzi w sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski są wręcz miażdżące dla partii rządzącej.

Złe wieści dla PiS. Miażdżąca ocena PolakówZłe wieści dla PiS. Miażdżąca ocena PolakówŹródło: Agencja Gazeta, fot: Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Wyborcza.pl
d3a9mty
d3a9mty

W 2018 roku prezes PiS deklarował, że osoby, które funkcjonują w spółkach Skarbu Państwa, nie będą kandydowały w wyborach z list PiS na żadnym szczeblu samorządu. - Zapadła decyzja, zgodnie z naszymi deklaracjami, które składaliśmy już niejednokrotnie i które ja składałem: do polityki nie idzie się po pieniądze - brzmiały wówczas pamiętne słowa Jarosława Kaczyńskiego.

W najnowszym sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski zapytaliśmy, czy zdaniem ankietowanych rząd PiS jest wierny tej zasadzie.

d3a9mty

Zobacz też: Ostra reakcja po aferze ws. willi. "Władza zgubiła moralność"

PiS i pieniądze dzięki władzy. Miażdżąca ocena Polaków

Wyniki nowego sondażu dla WP są miażdżące dla środowiska politycznego PiS. Ponad dwie trzecie ankietowanych nie zgodziło się z tezą, że PiS jest wierne słowom Kaczyńskiego sprzed ponad czterech lat o tym, iż do "polityki nie idzie się po pieniądze". Odpowiedź "zdecydowanie nie" wybrało 60,1 proc. uczestników badania, a 8 proc. - "raczej nie".

Tylko co piąty badany odpowiedział twierdząco na pytanie, czy jego zdaniem rządy PiS są wierne zasadzie wygłoszonej przez Kaczyńskiego w 2018 roku. Odpowiedź "zdecydowanie tak" wskazało 7,1 proc. respondentów, a "raczej tak" - 13,4 proc. badanych.

d3a9mty

"Nie wiem/trudno powiedzieć" - taką odpowiedź wskazało z kolei 11,4 proc. ankietowanych.

WP WP
Czy PiS jest wierne słowom Kaczyńśkiego?Źródło: WP, fot: WP

Co szósty wyborca PiS też krytycznie

Głosy oczywiście rozkładają się inaczej, biorąc pod uwagę preferencje polityczne uczestników naszego badania. "Zdecydowanie tak" za opinią o utrzymaniu przez PiS zasady "polityki nie dla pieniędzy" opowiedziało się 25 proc. wyborców obozu Zjednoczonej Prawicy, a "raczej tak" - 35 proc. z nich.

Co ciekawe, co szósty zwolennik obozu PiS wybrał w naszym sondażu odpowiedź krytyczną. "Raczej nie" wskazało 7 proc. z nich, a "zdecydowanie nie" - 8 proc.

d3a9mty

Aż 25 proc. spośród zwolenników PiS nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie.

Jak można było się spodziewać, wśród zwolenników partii opozycyjnych było aż 98 proc. krytycznych dla PiS wskazań.

d3a9mty

Z kolei w przypadku osób niezdecydowanych co do wyboru politycznego, niemal dwie trzecie (72 proc.) uznało, że partia Kaczyńskiego nie realizuje hasła sprzed lat, a przeciwnego zdania był co czwarty taki respondent (26 proc.).

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono metodą CAWI i CATI (50/50) w dniach 3-5 lutego 2023 roku.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3a9mty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3a9mty
Więcej tematów