Trwa ładowanie...
d44ei8b

Ziobro jednak wygrał z Gowinem w Krakowie

Zbigniew Ziobro, kandydat PiS w okręgu Krakowskim otrzymał 164 681 głosów, zaś konkurujący z nim kandydat PO Jarosław Gowin 160 465 głosów - takie wyniki podała Okręgowa Komisja Wyborcza na podstawie danych ze 100% lokali wyborczych. Wcześniej podawano na podstawie sondaży, że Gowin zwyciężył w Krakowie. Pojedynek liderów list PiS i PO był określany jako prestiżowy.
Share
Ziobro jednak wygrał z Gowinem w Krakowie
Źródło: PAP
d44ei8b

Na pytanie, skąd ta różnica, szefowa Okręgowej Komisji Wyborczej odrzekła: no cóż, zawiodły sondaże.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nie kryje zaskoczenia, że - wbrew wynikom sondaży - pokonał w parlamentarnych wyborach w Krakowie kandydata PO Jarosława Gowina. Jego zdaniem, to efekt pozytywnej kampanii, jaką tam prowadził.

Przyjmuję ten wynik z pokorą, bo on przekracza granice mojej wyobraźni, zwłaszcza przy porażce PiS, a tak wiele osób mi zaufało. To wielkie zobowiązanie, z którego zamierzam się wywiązać jako poseł opozycji - powiedział Ziobro.

d44ei8b

W ocenie ministra, jego kampania w Krakowie miała charakter pozytywny, pokazała sukcesy rządu Jarosława Kaczyńskiego i dlatego przyniosła efekty. Ziobro wymienił w tym kontekście walkę z korupcją i poprawę sytuacji gospodarczej, a także powstanie 1,2 miliona nowych miejsc pracy - co jednak, jego zdaniem, nie przebiło się do opinii publicznej.

Szkoda, że tych akcentów nie było na szczeblu centralnym, ale z drugiej strony trzeba pamiętać, że sztab był pod ogromną presją nagonki ze wszystkich stron. Nie było czasu na pokazanie tego - dodał Ziobro, akcentując zwłaszcza "sukcesy tego rządu w sferze gospodarki".

Jako poseł opozycji Ziobro - jak powiedział - będzie głosował za powołaniem zapowiadanych przez PO sejmowych komisji śledczych w sprawie akcji CBA w resorcie rolnictwa oraz byłej posłanki PO Beaty Sawickiej, bo "pozwoli mu to oczyścić się z pomówień i odpowiedzieć na kierowane ataki".

W okręgu krakowskim (nr 13) w wyborach do Sejmu zwyciężyła Platforma Obywatelska z wynikiem 47,35% głosów. PiS uzyskał tam 34,43% głosów. Trzeci, z poparciem 9,67%, był w Krakowie LiD. Lider listy PiS Zbigniew Ziobro wygrał z "jedynką" z listy PO Jarosławem Gowinem.

d44ei8b

Okręgowa Komisja Wyborcza dokona podziału mandatów dopiero po oficjalnym ogłoszeniu przez PKW, które komitety przekroczyły próg wyborczy. Z rozkładu głosów wynika jednak, że posłami zostali:

- z listy PO: dotychczasowy senator Jarosław Gowin - 160 465 głosów, dotychczasowy poseł Ireneusz Raś - 15 808, dotychczasowy poseł Jerzy Fedorowicz - 15 649, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Krakowa Katarzyna Matusik - Lipiec 15 130, radny wojewódzki Łukasz Gibała 11 413, dotychczasowy poseł Jacek Krupa 7293, Andrzej Ryszka radny powiatu w Olkuszu - 7292.

- z listy PiS: minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro - 164 681 głosów, koordynator ds. służb specjalnych Zbigniew Wassermann - 6478, szef krakowskiego oddziału IPN Ryszard Terlecki - 4 246, dotychczasowy poseł Andrzej Adamczyk 3421 i radny miejski z Olkusza Jacek Osuch 2458.

- z listy LiD: adwokat Jan Widacki 24963.

Frekwencja w okręgu wyborczym nr 13, wyniosła 61,38%.

d44ei8b

Podziel się opinią

Share
d44ei8b
d44ei8b
Więcej tematów