Trwa ładowanie...
dgjgmqv

Zielone światło dla budowy obwodnicy wrocławskiej Leśnicy

Obwodnica wrocławskiej Leśnicy wreszcie ma realną szansę na powstanie. Sąd oddalił skargę przeciw decyzji środowiskowej dotyczącej budowy drogi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Obwodnica Leśnicy. Wizualizacja z materiałów przetargowych
Obwodnica Leśnicy. Wizualizacja z materiałów przetargowych (Materiały przetargowe)
dgjgmqv

Od wielu lat trwa spór o budowę obwodnicy oddalonej od centrum dzielnicy Wrocławia – Leśnicy. Projekt stworzenia drogi łączącej ulicę Graniczną z ulicą Średzką powstał już w latach 2011-2012 i na początku 2013 r. miały rozpocząć się prace. Niestety, projekt napotkał na problemy związane z decyzją środowiskową. Stowarzyszenie "Wspólnota Jerzmanowo" złożyło wniosek o wydanie negatywnej decyzji, ponieważ ich zdaniem droga zniszczyłaby tereny objęte programem Natura 2000, a całej sprawie przez wiele miesięcy przyglądali się Regionalny oraz Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

W tym czasie pojawiły się liczne protesty mieszkańców Leśnicy, którzy domagali się jak najszybszej budowy obwodnicy. Nie chcieli, by ulice ich dzielnicy stawały się drogami tranzytowymi. Na początku 2014 r. GDOŚ nie wydał zgody na budowę obwodnicy Leśnicy – przyczyną miała być niepełna dokumentacja i brak wskazania, w jaki sposób miasto ochroni zwierzęta mieszkające na terenach, na których wyznaczono przebieg drogi – chodziło między innymi o kilka gatunków płazów oraz ryb.

W kwietniu br. GDOŚ po otrzymaniu od wrocławskiego magistratu stosownych dokumentów, wydała zgodę na budowę obwodnicy. Miasto już wcześniej rozpisało przetarg na realizację inwestycji, do którego zgłosiło się 13 firm. Wybór miał być dokonany po ostatecznym rozstrzygnięciu spraw związanych z decyzją środowiskową, jednak „Wspólnota Jerzmanowo” nie powiedziała ostatniego słowa i złożyła jeszcze jedną skargę.

dgjgmqv

Ostatecznie, skargę stowarzyszenia uchylił w piątek, 31 października, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Wyrok sądu jest prawomocny, jednak mieszkańcy Jerzmanowa mogą wnieść jego kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Tak czy inaczej, taki ruch stowarzyszenia nie uniemożliwia rozpoczęcie jednej z najważniejszych drogowych inwestycji Wrocławia.

Budowa obwodnicy Leśnicy ruszy prawdopodobnie na początku 2015 r. W połowie listopada poznany zostanie wykonawca prac. Planowane zakończenie robót wyznaczone zostało na połowę roku 2017.

Obwodnica będzie miała długość siedmiu kilometrów i będzie przebiegać od ul. Granicznej, przekraczając Bystrzycę w okolicy mostu Ratyńskiego i następnie biegnąc wzdłuż ul. Stefana Batorego łączyć się będzie z ciągiem obecnej ul. Średzkiej na wysokości Lasu Leśnickiego.

dgjgmqv

Podziel się opinią

Share
dgjgmqv
dgjgmqv
Więcej tematów