Trwa ładowanie...

Zdewastowali wystawę o tabu jeszcze przed jej otwarciem

Akt wandalizmu na Krakowskim Przedmieściu

Zdewastowali wystawę o tabu jeszcze przed jej otwarciem
d19uj6p
d19uj6p

Ubiegłej nocy, z czwartku na piątek nieznani sprawcy zdewastowali wystawę, na której miano zaprezentować mieszkańcom stolicy wybór prac – zgłoszeń z konkursu dotyczącego tematów tabu w Polsce. Dziś miałam oficjalnie zaprosić do wizyty na Krakowskim Przedmieściu i obejrzenia ciekawych prac, w których Polacy omawiali istotne społecznie, a stale przemilczane tematy - pisze nam Iza Siurdyna, jedna z organizatorek wystawy.

O tym, że stale jednak nie wszyscy jesteśmy gotowi do tego, by otwarcie rozmawiać o tematach trudnych najlepiej świadczy akt wandalizmu, z jakim się spotkaliśmy. Pozostaje mi zapewnić, że w krótkim czasie wystawa wróci na swoje miejsce, a zanim będzie można ją zobaczyć w plenerze polecam wizytę na stronie www.tabupolska.pl , na której prezentowane są wszystkie prace zgłoszone na konkurs, a poświęcone tematyce tabu - dodaje.

Ze względu zniszczenie wystawy dzień przed planowanym otwarciem fotografie wrócą na stołeczne Krakowskie Przedmieście we wtorek, 30 września. Wystawa podsumowuje konkurs, w którym od lipca do września na specjalnej platformie www.tabupolska.pl można było zgłosić własny pomysł na postrzeganie polskich tematów tabu. Według badań opinii społecznej, prawie połowa (47%) Polaków ocenia, że liczba tematów tabu rośnie. Konkursowe fotografie zdają się potwierdzać ten trend. Od lipca do września osoby chcące się wypowiedzieć nadsyłały zdjęcia różnych form artystycznych, obrazujących kontrowersyjne ich zdaniem tematy. Na rysunkach, w formie literackiej, graficznej czy fotograficznej widzimy to, o czym Polacy boją się mówić na co dzień. Nagość, starość, seksualność, choroby, to wciąż trudne dla nas tematy.

Konkurs Tabu Polska trwał od 17 lipca do 12 września. W jego ramach zostało nadesłanych ponad 220 prac, na które oddano w sumie prawie 43 tysiące głosów. Nagrodę główną za zdjęcie dotyczące starości otrzymał Marcin Pawlikowski, drugie miejsce zajęła Michalina Szóstek z pracą pt. „Całujące się kobiety”, w sumie nagrodzono 12 prac. Dodatkowo 8 prac z największą liczbą głosów zostało wyróżnionych nagrodą publiczności.

d19uj6p

Wystawa pierwotnie miała być dostępna dla oglądających w dniach 26 września - 15 października na Krakowskim Przedmieściu, tuż obok bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego. Ze względu na jej zniszczenie i konieczność produkcji wszystkich plansz będzie ją można oglądać ponownie od wtorku 30 września. Wstęp wolny.

d19uj6p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19uj6p
Więcej tematów