Trwa ładowanie...

"Udane kontrataki". Rosjanie cofają się z kluczowego miasta [RELACJA NA ŻYWO]

Środa to 441. dzień rosyjskiej inwazji. Wojska ukraińskie przeprowadziły udane kontrataki w rejonie Bachmutu, na niektórych odcinkach wróg został odepchnięty na odległość do 2 km - powiadomił gen. Ołeksandr Syrski, dowódca ukraińskich Sił Lądowych. "Dzięki przemyślanej obronie na kierunku bachmuckim mamy rezultaty efektywnych działań naszych oddziałów. Między innymi przeprowadzamy udane kontrataki. Na niektórych odcinkach wróg nie mógł wytrzymać naporu ukraińskich obrońców i wycofał się na odległość do 2 km" – napisał wojskowy. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

"Udane kontrataki". Rosjanie cofają się z kluczowego miasta"Udane kontrataki". Rosjanie cofają się z kluczowego miastaŹródło: AP, East News
d4izit8
d4izit8
  • Ambasador Rosji w Warszawie Siergiej Andriejew został wezwany do MSZ. W trakcie spotkania rosyjskiemu dyplomacie wręczono notę protestacyjną, dotyczącą incydentu z udziałem rosyjskiego myśliwca.
Trwa łączenie
21:38, 10.05.2023

Rosja przestawiła całą gospodarkę na tory wojenne i przygotowuje się do długotrwałej wojny - ocenił w wywiadzie dla agencji Ukrinform ukraiński analityk Wałentyn Badrak.

- Rosji udało się do końca 2022 r. przestawić na tory wojenne swój przemysł zbrojeniowy. De facto miało miejsce przeformatowanie całej gospodarki na potrzeby długotrwałej wojny - ocenił Badrak, który jest szefem organizacji Centrum Badań Armii, jej Przemian i Rozbrojenia.

Badrak ocenił, że jednym z czynników, który to umożliwił, był m.in. ograniczony charakter zachodnich sankcji. - Potwierdza to fakt, że wprowadzano wiele pakietów sankcyjnych. UE wprowadza już 10 czy 11 pakiet. Wszystko było spowodowane polityką Zachodu, by działać stopniowo, krok po kroku, a następnie oceniać, czy to działa, czy nie - powiedział Badrak.

21:18, 10.05.2023

Prezydent Rosji Władimir Putin zainicjował wypowiedzenie przez Moskwę europejskiego dokumentu z 1990 roku. Traktat o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie był gwarancją równowagi militarnej w Europie, pokoju i współpracy pomiędzy państwami NATO i krajami byłego Układu Warszawskiego.

20:58, 10.05.2023

W obwodzie zaporoskim pod pretekstem ewakuacji ludności cywilnej Rosjanie wywożą zagrabiony majątek z miejscowości przyfrontowych - informuje sztab generalny ukraińskiej armii w środę wieczorem.


W Enerhodarze, jak powiadomiono w komunikacie sztabu, rosyjscy wojskowi okradli wszystkie placówki medyczne, a następnie wywieźli wyposażenie do Symferopola na okupowanym Krymie. Obrabowane zostały także wszystkie przedsiębiorstwa w strefie przemysłowej niedaleko od Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.


Według informacji posiadanych przez stronę ukraińską mieszkańcy, których "ewakuowano" z okupowanego Tokmaku do Berdiańska skarżą się na złe warunki pobytu, brak okien, elektryczności, ciepłej wody i mebli. Władze okupacyjne zabroniły im powrotu do Tokmaku.


Na froncie strefą głównych ataków sił rosyjskich pozostają kierunki łymanski, bachmucki, awdijiwski i marjinski. Najbardziej zacięte walki toczą się o Bachmut i Marjinkę w obwodzie donieckim.

20:24, 10.05.2023

Francuska Krajowa Prokuratura Antyterrorystyczna (PNAT) wszczęła w środę śledztwo w sprawie zbrodni wojennej w związku ze śmiercią dziennikarza agencji AFP Armana Soldina. Zginął on w Ukrainie w czasie ostrzału rakietowego we wtorek.

Śledztwo powierzone zostało Centralnemu Urzędowi do Walki ze Zbrodniami przeciwko Ludzkości i Zbrodniami z Nienawiści (OCLCH). Według źródła zaznajomionego ze sprawą OCLCH przygotował już zespół ekspertów do wyjazdu na miejsce zdarzenia - miejscowości Czasiw Jar w pobliżu Bahmutu.

32-letni Arman Soldin, francuski dziennikarz urodzony w Sarajewie, koordynator wideo AFP w Ukrainie, zginął w ostrzale rakietami typu Grad. Został trafiony, gdy leżał na ziemi, próbując się chronić przed atakiem. Nikt z reszty ekipy nie został ranny. Soldin był członkiem zespołu pięciu reporterów AFP, którzy towarzyszyli ukraińskim żołnierzom na najbardziej gorącym froncie wojny.

20:11, 10.05.2023

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w rozmowie z CNN poinformował, że Siły Zbrojne Ukrainy są gotowe do przeprowadzenia kontrofensywy, ale przez wiele miesięcy rosyjskie siły okupacyjne były w stanie ustawić "znaczące linie obronne".

- Nigdy nie powinniśmy lekceważyć Rosjan. Linia frontu była przez długi czas statyczna, siły rosyjskie były w stanie stworzyć znaczące linie obronne, aby odeprzeć planowaną kontrofensywę ukraińskiego wojska - ostrzegł Stoltenberg.

20:01, 10.05.2023

"The Washington Post donosi, że Wielka Brytania może dostarczyć Ukrainie pociski dalekiego zasięgu, których przekazania od dawna odmawiają Stany Zjednoczone. Pociski o zasięgu nawet 300 km w znaczący sposób wpłynęłyby na możliwości uderzeniowe Ukraińców. Wyjaśniamy, co to może być za amunicja" - pisze dziennikarka WP Tech Karolina Modzelewska.

19:52, 10.05.2023

441. dzień wojny w wideorelacji ukraińskiego Sztabu Generalnego.

19:47, 10.05.2023

Parlament Europejski postanowił pilnie zająć się projektem nowych regulacji, których celem jest zwiększenie europejskiej produkcji amunicji i pocisków. Posłowie 518 głosami za, przy 59 przeciw i 31 wstrzymujących się, zgodzili się na uruchomienie trybu pilnego w celu przyspieszenia prac nad projektem złożonym przez Komisję Europejską 3 maja.

Parlament powoła zespół negocjacyjny i przeprowadzi głosowanie nad projektem podczas następnej sesji plenarnej, która odbędzie się w dniach 31 maja-1 czerwca w Brukseli. Następnie posłowie rozpoczną negocjacje z Radą UE w celu osiągnięcia porozumienia politycznego, nad którym posłowie będą głosować na sesji plenarnej w lipcu.

Ma to na celu pilne dostarczenie Ukrainie amunicji i pocisków oraz pomoc państwom członkowskim w uzupełnieniu ich zapasów. Wprowadzając ukierunkowane instrumenty, w tym finansowanie w wysokości 500 mln euro, regulacje mają doprowadzić do zwiększenia zdolności produkcyjnych UE i rozwiązania problemu obecnego niedoboru amunicji, pocisków i ich komponentów.

19:30, 10.05.2023
19:18, 10.05.2023

"Odporność i odwaga każdego z naszych żołnierzy niszczą iluzje świata i zmieniają historię, aby chronić wolność. Każdy, kto zapewnia Ukrainie sukces w bitwach, wzywa świat, aby stał wspólnie z naszą siłą. Aby był po tej samej stronie historii z Ukrainą" - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

19:13, 10.05.2023

"Środa w przekazie rosyjskiej dezinformacji to dzień, w którym wzmocniono przekazy deprecjonujące obraz Polski w kontekście kreowania nas na 'prowokatorów' i państwo 'przekraczające granice rusofobii'" - przekazał dr Michał Marek, badacz rosyjskiej propagandy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.


"Polska jest objęta procesem skrajnej demonizacji - wyszliśmy nawet poza ramy 'rusofobii' (jak twierdzi D. Pieskow). Obawiam się, że wkrótce Rosjanie zaczną przekonywać, iż to nie Polska jest opętana przez satanizm, lecz szatan opanowany jest przez 'polskość'... (co jest efektem działań 'polskiego reżimu')" - dodał dr Marek.

19:02, 10.05.2023
18:54, 10.05.2023

Wojska ukraińskie przeprowadziły udane kontrataki w rejonie Bachmutu, na niektórych odcinkach wróg został odepchnięty na odległość do 2 km – powiadomił w środę gen. Ołeksandr Syrski, dowódca ukraińskich Sił Lądowych.

"Dzięki przemyślanej obronie na kierunku bachmuckim mamy rezultaty efektywnych działań naszych oddziałów. Między innymi przeprowadzamy udane kontrataki. Na niektórych odcinkach wróg nie mógł wytrzymać naporu ukraińskich obrońców i wycofał się na odległość do 2 km" – napisał Syrski w Telegramie.

Syrski poinformował również, że w niektórych rejonach najemnicy Wagnera zmuszeni byli przekazać swoje pozycje regularnym rosyjskim oddziałom, które są słabiej przygotowane. "Pomimo dużej koncentracji wojsk i głośnych deklaracji rosyjskich wojskowych zbrodniarzy o zamiarze zdobycia Bachmutu do 9 maja, przeciwnik nie zdołał zająć miasta" - zaznaczył Syrski.

18:45, 10.05.2023

Instytut Technicznych Wojsk Lotniczych potwierdził, że w lesie pod Bydgoszczą spadł rosyjski pocisk manewrujący Ch-55. - Kompromitacja i katastrofa z naszej strony - mówi WP gen. Roman Polko, komentując te nieoficjalne ustalenia. - To następny powód do wyjazdu ambasadora Rosji z Warszawy - uważa były ambasador Jan Piekło.

18:39, 10.05.2023

Prezydent Czech Petr Pavel zapowiedział w środę w wywiadzie radiowym przekazanie Ukrainie dwóch systemów obrony przeciwlotniczej KUB oraz pocisków rakietowych. Jego zdaniem należy również rozważyć przekazanie czeskich samolotów bojowych L-159.

Zdaniem Pavla Ukraina musi przygotować do decydującej fazy wojny także swoje lotnictwo. Przypomniał, że państwa zachodnie do tej pory były powściągliwe w dostarczaniu nowoczesnych samolotów bojowych, ponieważ przygotowanie do ich użycia wymaga czasu, a także dlatego, że technologia maszyn ma charakter tajny. Państwa sojusznicze nie chcą, by urządzenia te wpadły w ręce Rosji.

Decydujące dla Ukrainy jest zapewnienie jej wystarczającej ilości sprzętu pancernego i amunicji. Były szef czeskiego sztabu generalnego i przewodniczący Kolegium Wojskowego NATO podkreślił, że zasadnicza część bitwy będzie musiała odbyć się na ziemi. Przypomniał, że od Czech Kijów otrzymał około 100 czołgów, taką samą liczbę pojazdów opancerzonych i wiele amunicji.

18:34, 10.05.2023

Rosyjski żołnierz poddał się do niewoli ukraińskiej za pośrednictwem drona.

17:57, 10.05.2023

- Wojna Rosji przeciwko Ukrainie jest największym zagrożeniem dla euroatlantyckiego bezpieczeństwa od dekad. Moskwa liczyła, że będzie to wojna trzydniowa, tymczasem wchodzi ona właśnie w 15. miesiąc - mówił admirał Rob Bauer na konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia szefów sztabów generalnych 31 państw NATO.

- Siła oraz determinacja narodu ukraińskiego i wojska nieustannie wprawiają nas w podziw. Natowscy dowódcy wojskowi zapewnili (w środę) o niezachwianym wsparciu. Nie ma żadnych wątpliwości, że NATO będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne - dodał.

Przestrzegł przy tym przed popełnieniem błędu w ocenie ambicji Rosji. - Rosja nie zamierza zatrzymać się na Ukrainie. Jej ambicje sięgają daleko poza granice tego kraju. Widzieliśmy to w Abchazji, Osetii Południowej, jak również w Naddniestrzu - wskazał admirał Bauer.

17:45, 10.05.2023
Przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO admirał Rob Bauer

Ambicje Rosji nie ograniczają się do Ukrainy, lecz sięgają o wiele dalej.

17:33, 10.05.2023

Najnowsze statystyki dotyczące rosyjskich strat podczas wojny w Ukrainie.

17:10, 10.05.2023

Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny nie weźmie udziału w naszym posiedzeniu ze względu na trudną sytuację na froncie wojny z Rosją - oznajmił w środę w kwaterze głównej NATO w Brukseli przewodniczący Komitetu Wojskowego Sojuszu Północnoatlantyckiego admirał Rob Bauer.

17:06, 10.05.2023

Proces otwarcia się na wolny handel z Ukrainą rozpoczął się w roku 2014, po pierwszej agresji Rosji; to wówczas, po podpisaniu porozumienia o wolnym handlu, zostały zniesione cła na większość zbóż z Ukrainy - mówił w środę podczas debaty w Parlamencie Europejskim unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

- Wolny handel dla większości produktów rolnych (...) nie rozpoczął się w roku 2022, ale 2014. Teraz mamy do czynienia z konsekwencjami decyzji przyjętych w roku 2014 - przypomniał Wojciechowski.

- Jeśli chodzi o kukurydzę i rzepak, to już przed wojną mieliśmy handel bezcłowy. W roku 2022 (...) liberalizacja została rozszerzona na pozostałe obszary, dla których wciąż obowiązywały bariery handlowe - dodał.

- Już przed wojną import zbóż z Ukrainy był wysoki. W 2021 r. Unia kupiła ponad 7 mln ton kukurydzy i 300 tys. ton pszenicy. W 2022 r. ten import jeszcze wzrósł: do 12 mln ton kukurydzy i 2,8 mln ton pszenicy. Ten znaczący wzrost wpłynął na rynek pięciu krajów na linii frontu. Polska, Rumunia, Węgry, Bułgaria i Słowacja były tym najbardziej dotknięte - zaznaczył Janusz Wojciechowski.

16:53, 10.05.2023

Jaki wpływ na armię ma Siergiej Szojgu i dlaczego Władimir Putin z niego nie rezygnuje? O to Mateusz Ratajczak pytał w programie "Newsroom WP" prof. Władimira Ponomariowa, rosyjskiego opozycjonistę i byłego członka rządu. 

- Znam dość dobrze Siergieja Szojgu. Uważam, że oprócz haseł o "wielkiej Rosji" i "wielkiej armii", on nie jest w stanie nic zrobić. On pochodzi z rodziny cywilnej. Jest synem pierwszego sekretarza republiki sybirskiej. Został ministrem tylko dlatego, że jest po stronie Putina. Jest psem Putina i nic poza tym - mówił prof. Władimir Ponomariow.

16:37, 10.05.2023

W Szwajcarii znajduje się łącznie 7,4 mld franków szwajcarskich (ok. 8,3 mld dolarów) rezerw i aktywów Rosyjskiego Banku Centralnego - poinformowało w środę szwajcarskie ministerstwo gospodarki. Transakcje tymi środkami są niemożliwe od marca 2022 roku.

W komunikacie szwajcarskich władz podkreślono, że unijne władze debatują nad temat tego, aby "wykorzystać aktywa rosyjskiego banku do inwestycji, a wpływy z nich wykorzystać na odbudowę Ukrainy". "Szwajcaria uważnie śledzi te dyskusje" - przekazano w komunikacie.

16:29, 10.05.2023

Rosyjski dyktator Władimir Putin w środę podpisał dekret o poborze Rosjan znajdujących się w rezerwie do przeszkolenia wojskowego.

"Decyduję się na powołanie w 2023 roku obywateli rosyjskich znajdujących się w rezerwie na szkolenie wojskowe w Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, oddziałach Gwardii Narodowej Federacji Rosyjskiej, organach bezpieczeństwa państwa i Federalnej Służbie Bezpieczeństwa" - czytamy w dokumencie.

Jak czytamy w propagandowej depeszy Ria Nowosti, "pobór Rosjan z rezerwy ma na celu doskonalenie umiejętności bojowych rezerwistów". Rosyjska agencja uspokaja również, że były to działania planowane. 

16:16, 10.05.2023
Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba w rozmowie z "Bildem"

Nie myślcie o tej kontrofensywie jako o ostatniej, bo nie wiemy, co z niej wyniknie. Jeśli uda nam się wyzwolić nasze terytoria tą kontrofensywą, to na koniec powiemy, że tak, to była ostatnia. Jeśli nie, będzie to oznaczało, że musimy przygotować się do następnej kontrofensywy.

Źródło: ukrinform.u, unian.ua, PAP, cnn.com, tass.ru, ria.ru, reuters.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4izit8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d4izit8
Więcej tematów