Trwa ładowanie...
zbigniew ziobro

Zawiadomili premiera ws. Ziobry. Odpowiada prokuratura

Do kancelarii premiera wpłynęło pismo ws. możliwości popełnienia przestępstwa przez Zbigniewa Ziobrę. Teraz odpowiada na nie Prokuratura Krajowa. Ostrzega przed konsekwencjami prawnymi.

Share
Zawiadomili premiera ws. Ziobry. Odpowiada prokuratura
Źródło: East News
d2gftq4

Chodzi o system premiowania delegacji. W 2016 roku Zbigniew Ziobro podpisał rozporządzenie, na mocy którego prokuratorzy pobierali dodatki mieszkaniowe, które miały im nie przysługiwać. 29 osób dostawało dodatkowe 2,7 tys. zł miesięcznie do pensji.

Wśród beneficjentów znaleźli się m.in. Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski i zastępcy Prokuratora Generalnego. Przez ponad dwa lata otrzymali ponad 2,3 mln z budżetu państwa. Zdaniem szefów Lex Super Omnia Ziobro przekroczył swoje kompetencje, za co grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak ustaliła WP, pismo w tej sprawie wpłynęło do KPRM.

d2gftq4

Sprawa Ziobry. Odpowiedź prokuratury

Prokuratura Krajowa wydała oświadczenie, w którym informuje, że "dodatki mieszkaniowe wypłacane prokuratorom Prokuratury Krajowej znajdowały i znajdują oparcia w przepisach".

"Z dniem 4 marca 2016 r. Prawo o prokuraturze w art. 109 § 4 wprowadziło do porządku prawnego normę, zgodnie z którą prokurator Prokuratury Krajowej, który ma miejsce zamieszkania w innej miejscowości niż siedziba Prokuratury Krajowej ma prawo - tak jak prokurator delegowany - do nieodpłatnego zakwaterowania w warunkach odpowiadających godności urzędu albo zwrotu kosztów zamieszkania w miejscu delegowania w formie zwrotu kosztów faktycznie poniesionych lub miesięcznego ryczałtu" - czytamy.

Ustawodawca zatem przyznał prokuratorowi Prokuratury Krajowej uprawnienia, pozwalające na takie działanie.

"Kwestia pobierania przez prokuratorów Prokuratury Krajowej należnych im dodatków była przedmiotem postępowania prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie zakończonego wydaniem 30.08.2017 r. postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa" - informuje prokuratura.

d2gftq4

Jednocześnie ostrzega przed konsekwencjami prawnymi.

"Osoby, które składają fałszywe zawiadomienia o przestępstwie, wiedząc że przestępstwa nie popełniono narażają się na konsekwencje prawne wynikające z art. 238 k.k. A tak czyni zarząd Stowarzyszenia Lex Super Omnia, który znając zakres postępowania prowadzonego w 2016 r. jak i jego rozstrzygnięcie mimo tego złożył zawiadomienie w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez Ministra Sprawiedliwości poprzez wydanie przedmiotowego rozporządzenia" - napisano w komunikacie.

Zobacz też: "Kto jest głupi?". Awantura w studiu między przedstawicielami KO i PiS

Zobacz aktualne wiadomości na WIADOMOSCI.WP.PL.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2gftq4

Podziel się opinią

Share
d2gftq4
d2gftq4
Więcej tematów