Trwa ładowanie...
dwm8uok

Zaskakujący raport. Kobiety i mężczyźni w UE: Ona gotuje, on tyje

W krajach UE gotują głównie kobiety, a mężczyźni mają najczęściej nadwagę i więcej piją – wynika z badań Eurostatu, urzędu statystycznego UE.
Share
Zainteresowanie życiem towarzyskim utrzymuje się na podobnym poziomie wśród mężczyzn i kobiet
Zainteresowanie życiem towarzyskim utrzymuje się na podobnym poziomie wśród mężczyzn i kobietŹródło: East News
dwm8uok

Eurostat sporządził statystyczny portret mężczyzn i kobiet w krajach Unii Europejskiej wskazując na różnice i podobieństwa w ich zachowaniu w różnych sytuacjach życia codziennego.

Wspólne dla wszystkich państw UE jest to, że prace domowe wykonują głównie kobiety - 79 proc. (mężczyźni 34 proc.) i to one przede wszystkim zajmują się gotowaniem dla rodziny lub partnera. Mężczyźni zaś zajmują się głównie zajadaniem i piciem – czytamy na wstępie raportu Eurostatu.

Pomimo sportu mężczyźni częściej otyli

Unijny urząd statystyczny przyjrzał się najpierw danym wskazującym na zdrowe odżywianie przez mieszkańców UE. W 2014 r. ogółem 49 proc. mężczyzn i 54 proc. kobiet w krajach unijnych spożywało dziennie jedną do czterech porcji owoców i warzyw. Ponad pięć porcji przypadało na 11 proc. mężczyzn i 17 proc. kobiet. Najwyższe spożycie owoców i warzyw było w Belgii - 70 proc. wśród mężczyzn i kobiet.

dwm8uok

Mężczyźni przodują w UE, jeśli chodzi o aktywność fizyczną i uprawianie sportu na co dzień. Mimo to są bardziej otyli od kobiet. W 2014 r. 36 proc. mężczyzn w krajach UE przynajmniej 150 min. na tydzień poza czasem pracy uprawiało sport lub było aktywne fizycznie. Wśród kobiet tylko 26 proc. Dużo ruszają się i dużo uprawiają sportu Duńczycy (57 proc.), najmniej Rumunii (4 proc.). Wśród mężczyzn w aktywności fizycznej i sporcie przodują Finowie (55 proc.

Mimo zamiłowania do sportu i ruchu ponad 57 proc (57,3 proc.) męskiej populacji w UE ma nadwagę, wśród kobiet za dużo waży ok. 44 proc (43,7 proc.). Najwięcej otyłych mężczyzn jest w Holandii i Francji (po 52 proc.) oraz w Chorwacji (66 proc). Jeśli chodzi o kobiety, to największą nadwagę stwierdzono u mieszkanek Malty (54 proc.).

Spożycie alkoholu i palenie

Konsumpcję alkoholu jest bardziej domeną mężczyzn. Kobiety wypijają mniej alkoholu. Wśród mężczyzn powyżej 18 roku życia 38,3 proc. podaje, że pije alkohol w ciągu tygodnia. Eurostat wskazuje w opublikowanym raporcie na duże różnice w tygodniowym spożyciu alkoholu w Estonii – 21 proc. mężczyzn i Wlk. Brytanii – 52 proc.

dwm8uok

Wśród kobiet w ciągu tygodnia alkohol pije najmniej kobiet w Rumunii – 5 proc., najwięcej w Wlk. Brytanii – 40 proc. Codziennie w krajach UE po alkohol sięga 15 proc. mężczyzn i 5 proc. kobiet.

Jeśli chodzi o nawyki palenia różnice między mężczyznami i kobietami w krajach UE są znacznie mniejsze. Wśród mężczyzn powyżej 18 roku życia po papierosa sięga 24 proc., wśród kobiet tylko 16 proc.

W Szwecji papierosy pali 10 proc. mężczyzn, a na Cyprze 40 proc. W Rumunii tylko 9 proc. kobiet sięga po papierosa, w Austrii do 23 proc.

Kobiety w UE więcej czytają od mężczyzn

W krajach UE kobiety częściej czytają książki i korzystają z oferty kulturalnej. Wg danych Eurostatu z 2013 r. 42 proc. kobiet i 31 proc mężczyzn w krajach unijnych w ciągu roku przeczytało pięć lub więcej książek.

dwm8uok

Z kolei w 2015 r. 28 proc. mężczyzn i 27 proc. kobiet podało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy było w kinie na jednym do trzech seansów filmowych, a co najmniej cztery spektakle obejrzało 17 proc. kobiet i 18 proc. mężczyzn. Koncerty, muzea, wystawy w galeriach, obiektach o znaczeniu historycznym przynajmniej trzy w ciągu roku odwiedziło 27 proc. kobiet i mężczyzn w krajach UE.

Jeśli chodzi o zainteresowanie życiem towarzyskim to utrzymuje się ono na podobnym poziomie wśród mężczyzn i kobiet. 23 proc. kobiet i mężczyzn w UE spotyka się co najmniej kilka razy w miesiącu z przyjaciółmi. Mężczyźni w krajach unijnych częściej natomiast uczęszczają na imprezy sportowe. Jedną do trzech takich imprez odwiedza 21 proc., mężczyzn i 13 proc. kobiet.

Opieka nad dziećmi i obowiązki domowe

Ogromna liczba kobiet w UE zajmuje się wychowaniem dzieci, pracą w domu i gotowaniem dla partnera. Wg danych Eurostatu z 2016 r. codziennie aż 92 proc. kobiet w wieku od 25 do 49 lat z niepełnoletnimi dziećmi zajmuje ich wychowaniem i opieką, ale tylko 68 proc. mężczyzn.

dwm8uok

Duże różnice w zaangażowaniu kobiet i mężczyzn w wychowanie dzieci i prace w domu występują w poszczególnych krajach. W Grecji zajmuje się dziećmi i domem 95 proc. kobiet i 53 proc. mężczyzn, na Malcie 93 proc. /56 proc., zaś w Szwecji - 96 proc./90 proc. a w Słowenii 88 proc./80 proc.

W 2016 roku codziennie zajmowało się gotowaniem i porządkami w domu w krajach unijnych 79 proc. kobiet i tylko 34 proc. mężczyzn. Największe różnice występują w Grecji (85 proc. kobiet i 16 proc. mężczyzn) oraz we Włoszech (81 proc. kobiet i 20 proc. mężczyzn). Najmniejsze dysproporcje są Szwecji, gdzie te codzienne czynności wykonuje 74 proc. kobiet i 56 proc. mężczyzn, zaś na Łotwie 82 proc. kobiet i 57 proc. mężczyzn.

Różnice w zarobkach

W ostatnim rozdziale raportu Eurostat wskazuje na różnice w zarobkach w krajach unijnych między kobietami i mężczyznami. Największe różnice w wynagrodzeniach wg danych z 2014 r. występują w Estonii (26,9 proc.), Czechach (22,5 proc.) i w … Niemczech (22 proc.). Kobiety na stanowiskach kierowniczych w Niemczech otrzymują stawkę godzinową w wysokości 34 euro, a ich koledzy ponad 46 euro. Wg. danych z 2016 r., liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych w Niemczech wynosiła 29 proc. i była niższa od średniej unijnej, która wynosi 33 proc. Najwięcej kobiet na stanowiskach kierowniczych w krajach UE jest na Łotwie.

Barbara Cöllen (Eurostat)

dwm8uok

Podziel się opinią

Share
dwm8uok
dwm8uok
Więcej tematów