ycipk-3mj4l7
ycipk-3mj4l7
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zanieczyszczenie powietrza wpływa na inteligencję dzieci

Dzieci, które żyją na terenach o dużym zanieczyszczeniu powietrza, z powodu np. ruchu ulicznego, uzyskują niższe noty w testach na inteligencję niż rówieśnicy z czystszych okolic - wynika z amerykańskich badań.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-3mj4l7

Choć dotychczas intensywnie analizowano wpływ zanieczyszczeń środowiska na układ sercowo-naczyniowy i układ oddechowy, to znacznie mniej wiadomo odnośnie jego oddziaływania na mózg, przypominają autorzy najnowszej pracy na łamach pisma "American Journal of Epidemiology".

Aby to sprawdzić, dr Shakira Franco Suglia i jej współpracownicy z Wydziału Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Harvarda w Bostonie przebadali 202 dzieci w wieku 8-11 lat. W analizie uwzględniono różne czynniki, które mogą wpływać na zdolności intelektualne dzieci, jak m.in. wykształcenie rodziców, masa dziecka po urodzeniu oraz ekspozycja dziecka na dym papierosowy, także w życiu płodowym.

Naukowcy poddali dzieci różnym testom sprawdzającym inteligencję, zasób słownictwa, zdolności uczenia się i zapamiętywania. W okolicy zamieszkanej przez dzieci oceniano zanieczyszczenie powietrza drobinami sadzy. Sadza należy do stałych zanieczyszczeń powietrza obecnych m.in. w spalinach samochodowych.

ycipk-3mj4l7

Okazało się, że dzieci narażone na większe stężenia drobin sadzy uzyskiwały niższe noty w testach oceniających zdolności umysłowe.

Skutki działania zanieczyszczeń powietrza były przy tym porównywalne z negatywnym wpływem dymu papierosowego w okresie płodowym - wtedy gdy kobieta w ciąży wypala minimum 10 papierosów dziennie lub ze skutkiem działania ołowiu - podkreśla dr Suglia.

Badaczka podejrzewa, że spaliny szkodzą mózgowi, gdyż wywołują w nim stany zapalne i zwiększają poziom wolnych rodników tlenowych, niszczących komórki.

Jednak, aby lepiej zrozumieć sposób, w jaki zanieczyszczenia środowiska wpływają na rozwój zdolności intelektualnych u dzieci oraz na ich spadek u ludzi starszych, trzeba przeprowadzić więcej badań. Warto m.in. sprawdzić, czy ekspozycja na duże stężenie spalin może powodować, bądź przyspieszać degenerację mózgu w takich schorzeniach, jak alzheimer czy parkinson - podkreślają autorzy pracy.

ycipk-3mj4l7

Dr Suglia przypomina, że zanieczyszczenia powietrza są znane ze swego negatywnego wpływu na zdrowie, a jedyną rzeczą, jaką można zrobić, by go ograniczyć jest przeprowadzka w obszary mniej zanieczyszczone.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3mj4l7

ycipk-3mj4l7
ycipk-3mj4l7