Trwa ładowanie...
dqawsdj

Zamachy w Monachium. Politycy w Niemczech i na świecie reagują na tragiczne wydarzenia w stolicy Bawarii

• Niemiecki prezydent Joachim Gauck oświadczył, że jest "przerażony" atakiem
• "Cała Europa jest teraz z Monachium" - napisał na Twitterze Donald Tusk
• Prezydenci USA i Francji zaoferowali władzom niemieckim wszelkie wsparcie
• Swój urlop odwołał szef niemieckiego MSW Thomas de Maiziere
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Joachim Gauck
Prezydent Joachim Gauck (AFP, Fot: Johannes Eisele)
dqawsdj

Do Niemiec z całego świata spływają wyrazy współczucia i oferty pomocy po zamachu w Monachium, ale też słowa potępiające terror. Prezydent USA Barack Obama i prezydent Francji Francois Hollande zaoferowali władzom niemieckim wszelkie wsparcie. "Cała Europa jest teraz z Monachium" - napisał z kolei na Twitterze Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej.

Prezydent USA Barack Obama przekazał kondolencje bliskim ofiar ataku w Monachium. Przy okazji amerykański przywódca pozwolił sobie na żart z faktu, że jego córka wyprowadzi się wkrótce z domu.

Gdy za ocean doszły informacje o ataku, Obama wygłaszał przemówienie do policjantów. - Niektórzy z Was wiedzą, że doszło do strzelaniny w Niemczech i choć dokładnie nie wiemy co się tam dzieje myślami jesteśmy z poszkodowanymi - mówił amerykański prezydent i zaoferował wszelka niezbędną pomoc rządowi Niemiec.

dqawsdj

Chwilę później podkreślił jak wiele zależy od służb dbających o bezpieczeństwo obywateli. - Wychowywanie dzieci, patrzenie jak dorastają, kończą liceum a potem są bliskie opuszczenia swoich ojców. Przepraszam, to było zbyt osobiste - żartował amerykański prezydent nawiązując do faktu, że jego córka Malia ukończyła niedawno liceum i w przyszłym roku pojedzie na studia do Bostonu.

Z kolei Pałac Elizejski podał, że prezydent Hollande przekazał "osobiste przesłanie wparcia" niemieckiej kanclerz Angeli Merkel.

Premier Belgii Charles Michel potępił atak w Monachium. - Jestem głęboko zaszokowany - napisał na jednym z portali społecznościowych szef belgijskiego rządu. Nazwał atak tchórzliwym i nikczemnym.

Prezydent Niemiec Joachim Gauck powiedział, że jest "przerażony" atakiem w stolicy Bawarii. - Moje myśli są z ofiarami oraz tymi, którzy opłakują swoich ukochanych lub obawiają się o ich los - oświadczył przywódca.

dqawsdj

W związku z wydarzeniami w Monachium minister spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maiziere przerwał urlop i wraca do kraju. Wcześniej informowano, że w momencie strzelaniny minister był w drodze do USA, dokąd udawał się na wakacje.

Komisja Europejska złożyła Niemcom wyrazy współczucia i solidarności w związku z atakiem w Monachium. O przekazanych kondolencjach poinformował na jednym z portali społecznościowych wiceszef Komisji Valdis Dombrovskis. "Jesteśmy z Wami" - dodał wiceprzewodniczący. "Europa jest zjednoczona" - napisała również na jednym z portali szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

W zatłoczonym centrum handlowym Olympia w Monachium doszło w piątek do strzelaniny. Zginęło sześć osób, a wiele zostało rannych - podała policja. Trwa zakrojony na szeroką skalę pościg za trzema uzbrojonymi napastnikami. Policja mówi o podejrzeniu zamachu terrorystycznego.

dqawsdj

Podziel się opinią

Share
dqawsdj
dqawsdj
Więcej tematów