Trwa ładowanie...
d14acbj

Zalew w Krakowie zatruty? 150 kg śniętych ryb

Zalew Nowohucki w Krakowie mógł zostać skażony. Miejscowi wędkarze wyłowili z niego niemal 150 kg śniętych ryb. Jak twierdzą, zatrucie ma związek z budową nowej plaży przy ujściu rzeki Dłubni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zalew w Krakowie zatruty? 150 kg śniętych ryb (fot. Łukasz Jarzyna)
Zalew w Krakowie zatruty? 150 kg śniętych ryb (fot. Łukasz Jarzyna) (Facebook.com, Fot: Okręg PZW Kraków)
d14acbj

Wędkarze z krakowskiego okręgu PZW dostali zgłoszenie o możliwym zatruciu Zalewu Nowohuckiego w środę późnym popołudniem. Po chwili zjawili się na miejscu z ichtiologiem, a po znalezieniu kilku tysięcy śniętych ryb, zawiadomili też pozostałe służby.

"Chcieliśmy podziękować bardzo Wydziałowi Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kraków Nowa Huta i Państwowej Straży Pożarnej za błyskawiczną reakcję na nasze zgłoszenie" - czytamy na facebookowym profilu wędkarzy.

Zalew w Krakowie zatruty? 150 kg śniętych ryb

Wędkarze donoszą, że zatrucie miało charakter miejscowy i objęło okolice kanału łączącego rzekę Dłubnię z Zalewem Nowohuckim. Trwają tam prace związane z budową nowej plaży. "Sprawdziliśmy rzekę powyżej zalewu na odcinku kilku kilometrów i nie stwierdziliśmy żadnych śladów zatrucia i śniętych ryb powyżej wpustu" - czytamy.

d14acbj

Zobacz też: Wybuchowe jezioro. Co stało się 30 czerwca 1926 roku?

Śnięte ryby zostały wyłowione i zabezpieczone do badań. Dzięki temu okaże się, co było przyczyną ich zatrucia. - To głównie młode 2-3 letnie płocie, ale także okonie, leszcz, karp i wzdręga - mówi dyrektor krakowskiego okręgu PZW w rozmowie z Radiem Kraków. Jak przekonuje, odbudowa populacji może kosztować nawet kilka milionów złotych.

Krakowska policja prowadzi śledztwo w sprawie zatrucia zalewu. Odbyły się już pierwsze przesłuchania.

Czytaj też: Nysa Kłodzka. Setki kilogramów śniętych ryb. "To dzieje się co roku"
Kraków. Zalew Nowohucki pełen niebezpiecznych bakterii. Wyniki badań

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d14acbj

Podziel się opinią

Share
d14acbj
d14acbj
Więcej tematów