Trwa ładowanie...

Zakrzepica po szczepionkach. Polscy eksperci o przyczynach

Polscy eksperci wyjaśniają powody zakrzepicy po szczepionkach wektorowych przeciw COVID-19. Naukowcy analizowali kilka możliwych przyczyn odpowiadających za te rzadkie przypadki.

Zakrzepica po szczepionkach. Polscy eksperci o przyczynachZakrzepica po szczepionkach. Polscy eksperci o przyczynachŹródło: Getty Images, fot: Stefano Guidi
d11ckbv
d11ckbv

Ekspert w dziedzinie biologii medycznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu dr hab. Piotr Rzymski powiedział PAP, że zdarzenia zakrzepowo-zatorowe po szczepionkach wektorowych przeciw COVID-19 są bardzo rzadkie, stąd trudność w ich badaniu.

- Jest dla nas jasne, że cokolwiek prowadzi do tych zdarzeń po szczepieniu, musi być wysoce specyficzne, wymaga zajścia odpowiednich okoliczności, a być może ma miejsce tylko w przypadku określonych uwarunkowań genetycznych - wyjaśnił Rzymski, który razem z prof. Robertem Flisiakiem oraz prof. Bartłomiejem Perkiem opublikował na ten temat pracę w magazynie naukowym "Vaccines".

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Prof. Simon: dostałem cztery wyroki śmierci

Autorzy wskazali, że "jednym z możliwych mechanizmów jest bardzo podobny do tego, który obserwuje się w małopłytkowości poheparynowej". Nie rozstrzygnęli jednak, co dokładnie odpowiada za ten proces po szczepieniu.

d11ckbv

Rzymski w rozmowie z agencją podkreślił, że w publikacji omówione są także inne możliwości - w tym "bezpośrednia interakcja adenowirusa wektorowego z płytkami krwi".

- Jest to możliwe, bo płytki posiadają receptory, które może wykorzystać zarówno adenowirus szympansi w szczepionce AstryZeneki, jak i ludzki adenowirus typu 26 w szczepionce J&J - stwierdził biolog.

Zakrzepica po szczepionkach. Polscy eksperci o przyczynach

Dodał też, że nie jest wykluczone, iż zakrzepica (i towarzysząca jej małopłytkowość po podaniu szczepionki przeciw COVID-19) ma podłoże wieloczynnikowe podłoże.

- Z pewnością wystąpienie takich zdarzeń jest ograniczona do szczególnych okoliczności i uwarunkowań, co sprawia, że są one bardzo rzadkie - stwierdził, podkreślając, że korzyści ze szczepienia przeciw COVID-19 znacząco przewyższają potencjalne ryzyko związane z przyjęciem preparatu.

d11ckbv

Przypomniał też, że to zachorowanie na COVID-19 związane jest z ryzykiem zakrzepicy, więc w większości przypadków szczepionka chroni przed takimi problemami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d11ckbv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11ckbv
Więcej tematów