Trwa ładowanie...
d3v972b

Zakaz palenia węglem w Krakowie od 2019 roku. To pewne

Do 2019 roku będzie wprowadzony zakaz palenia węglem w Krakowie - taką decyzję ogłosili magistraccy urzędnicy. W ramach walki ze smogiem wprowadzono również sporo udogodnień dla chętnych na wymianę pieca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zakaz palenia węglem w Krakowie od 2019 roku. To pewne
(Fotolia, Fot: Marek Tobjasz)
d3v972b

Krakowscy urzędnicy ogłosili, że w ramach programu Program Ograniczania Niskiej Emisji, miasto wyda 220 mln złotych na wymianę pieców węglowych, którymi teraz mieszkańcy ogrzewają domy. Dzięki czemu, do końca 2019 roku, na ekologiczne rozwiązania ma zdecydować się 25 tys. domostw. A tylko w tym roku, wnioski złożyło już 3200 osób.

- Aby jeszcze bardziej zachęcić mieszkańców do wymiany pieców, miasto zmieniło zasady udzielania dotacji. 100 procentowy zwrot kosztów inwestycji będzie utrzymany do końca 2016 roku - mówił podczas konferencji prasowej Witold Śmiałek, Doradca Prezydent ds. Jakości Powietrza.

Dodatkowo, by przyspieszyć proces wymiany pieców węglowych na rozwiązania bardziej ekologiczne, zwiększono kryteria dochodowe, od których przyznawane są dopłaty do rachunków za ogrzewanie.

d3v972b

- W przypadku gospodarstw jednoosobowych to wzrost o 30 proc. Natomiast w przypadku wieloosobowych – aż o 69 proc. - dodał Śmiałek.

Urzędnicy zdecydowali się również na zwiększenie liczby kontroli jakości samochodowych spalin, ponieważ w ubiegłym półroczu badania okazały się wyjątkowo skuteczne. Od maja zatrzymano 142 dowody rejestracyjne, większość za rażąco wysokie przekroczenie norm środowiskowych.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d3v972b

Podziel się opinią

Share
d3v972b
d3v972b
Więcej tematów