Zaczynają się kontrole nielegalnych przewodników

Licencjonowani przewodnicy, straż miejska i
policja będą kontrolować osoby oprowadzające wycieczki po
Krakowie. Akcja ma wyeliminować z rynku nielegalnych przewodników
i podnieść jakość usług w tym sektorze turystyki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zaczynają się kontrole nielegalnych przewodników
(Jupiterimages)

Jak zapowiedziała dyrektor Departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Międzynarodowej Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego Elżbieta Kantor, kontrole rozpoczną się w środę i trwać będą przez cały sezon turystyczny.

Przeprowadzać je będą w atrakcyjnych turystycznie miejscach Krakowa licencjonowani przewodnicy, którzy otrzymali od marszałka województwa specjalne upoważnienia. Wspomogą ich funkcjonariusze straży miejskiej i policji. Nielegalni przewodnicy będą karani mandatami lub pouczeniami.

Kontrole odbywają się na prośbę samych przewodników, którzy - aby uzyskać licencję - muszą odbyć kursy i szkolenia zakończone trudnym egzaminem. Tymczasem nielegalni oprowadzacze odbierają im zarobek i psują rynek - oceniła Kantor.

Akcja ma także podnieść poziom usług przewodnickich w Krakowie, dlatego na celowniku znajdą się przede wszystkim osoby oprowadzające większe zorganizowane grupy turystów. Na ulgowe traktowanie mogą liczyć nauczyciele języka polskiego, historii czy plastyki, prowadzący klasy szkolne w ramach zajęć lekcyjnych.

Według danych Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie pracuje ponad 900 licencjonowanych przewodników. Na razie nie ma wiarygodnych danych, jaką część rynku tracą oni przez konkurencję działającą w "szarej strefie".

Polub WP Wiadomości