Trwa ładowanie...
dowiv4k

"Zabierzmy niepełnosprawnych i skupmy w jednym miejscu"

Taki jasno wytyczony cel przyświecał władzom samorządowym i radnym Miasta Gdańska, którzy w dniu 28.02.08 podjęli uchwałę o likwidacji bardzo dobrze funkcjonującego Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 przy ul. Wita Stwosza 23 i przeniesieniu 120 niepełnosprawnych uczniów do niewyremontowanego budynku szkoły przy ul. Batorego - pisze Internauta w mailu do Wirtualnej Polski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Zabierzmy niepełnosprawnych i skupmy w jednym miejscu"
(materiały szkoły)
dowiv4k

Przyczyną likwidacji szkoły przy ul. Wita Stwosza nie były względy ekonomiczne:

- ZSS nr 2 jest po remoncie (dokonanym częściowo staraniem rodziców, nauczycieli i pozyskanych przez nich sponsorów), zabytkowy budynek szkoły przy ul. Batorego wymaga ponad 2,5 mln zł na remont ;

- w likwidowanej szkole koszt utrzymania przypadający na ucznia jest o kilka tysięcy zł niższy niż w szkole z siedzibą przy ul. Batorego.

dowiv4k

Cała procedura została przeprowadzona w ogromnym pośpiechu, bez podstawowych konsultacji społecznych i nie poprzedzona stworzeniem szerszego i długofalowego programu edukacyjnego.

Do szkoły przy ul. Wita Stwosza uczęszczają uczniowie z najrozmaitszymi schorzeniami: schizofrenia , autyzm, zespół Downa i inne. Ich przystosowanie do środowiska szkoły wymaga wielu starań ze strony nauczycieli, rodziców i samej młodzieży. Każda zmiana wywołuje brak poczucia bezpieczeństwa, zaburzenia emocjonalne. Czasami przystosowanie do nowego środowiska nie jest możliwe.

Przenoszenie 120 niepełnosprawnych uczniów do niewyremontowanego, gorzej usytuowanego pod względem powiązań komunikacyjnych budynku w celu jak się wyrażono „skupienia problemu w jednym miejscu” nie jest niestety wyrazem troski o tych najsłabszych mieszkańców Gdańska. Inne miasta mają od kilku do kilkunastu szkół specjalnych, Gdańsk ze swoim „morzem możliwości” będzie miał tylko jedną - konkluduje Internauta.

Serwis informacyjny szkoły przy Wita Stwosza w Gdańsku

K.K.

dowiv4k

Podziel się opinią

Share
dowiv4k
dowiv4k
Więcej tematów