WP
WP
WprostZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Za rządów SLD zniknął raport ws. mafii węglowej

W 2002 r. powstał raport dotyczący działalności mafii węglowej. Jego przygotowanie zlecił ówczesny szef MSWiA Krzysztof Janik. Raport opisywał mechanizmy korupcji w handlu węglem i nieprawidłowości w kopalniach oraz wskazywał na udział w nich konkretnych osób, w tym polityków z pierwszych stron gazet. Jak ustalił „Wprost”, raport zniknął, zanim jakiekolwiek zawarte w nim informacje przedostały się do opinii publicznej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

W lutym 2002 r. Polską wstrząsnęła tragedia w jastrzębskiej kopalni Jas-Mos. Na poziomie 700 m pod ziemią eksplodował pył węglowy: zginęło dziesięciu górników prowadzących roboty strzałowe. Trzydzieści kilka osób udało się uratować, choć część z nich odniosła rany. Była to największa od lat katastrofa górnicza w Polsce.

Tuż po tragedii powstał raport dotyczący okoliczności wypadku. Okazało się, że dopuszczono do karygodnych zaniedbań. W tej sytuacji ówczesny szef MSWiA Krzysztof Janik zadecydował, że powstanie kompleksowy dokument dotyczący nieprawidłowości w wydobyciu i handlu węglem. Jego opracowaniem zajęło się Międzyresortowe Centrum ds. Przestępczości Zorganizowanej i Międzynarodowego Terroryzmu.

Według Janika, informacji do raportu dostarczyły głównie Wyższy Urząd Górniczy i katowicki zarząd Centralnego Biura Śledczego. Znalazły się w nim opisy korupcjogennych mechanizmów w obrocie węglem oraz zalecenia, co należy zrobić, żeby tego typu sytuacje się nie powtarzały.

WP

Raport podpisałem i poleciłem przekazać go przedstawicielom innych resortów– mówi „Wprost” Krzysztof Janik. Szczegółów dokumentu jednak nie pamięta. Był opis nieprawidłowości w kopalniach, a dotyczyły one sprzętu i handlu węglem. Nie wiem natomiast nic o konkretnych sprawach, które miały się później znaleźć w załącznikach do raportu– dodaje Krzysztof Janik.

Mimo że raport mógł znacząco wpłynąć na przebieg śledztwa w sprawie mafii węglowej, jego los pozostaje nieznany. Dokument po prostu zniknął. Krzysztof Janik przyznaje, że nie pamięta, co się z nim stało. Niewiele na jego temat wie też ówczesny szef rządu Leszek Miller. Janik mówił mi, że powstaje raport, ale nigdy go nie dostałem – przyznaje były premier.

Dorota Kania

Polub WP Wiadomości
WP
WP