Trwa ładowanie...

Za piętnaście miesięcy rozpoczną się prace budowlane na Wyspie Spichrzów

400 mln zł zostanie przeznaczonych w ciągu ośmiu lat na przebudowę gdańskiej Wyspy Spichrzów. Działka czekała na to od zakończenia ostatniej wojny. Inwestor na razie uruchomił punkt informacyjny.
Share
Za piętnaście miesięcy rozpoczną się prace budowlane na Wyspie Spichrzów
Źródło: WP, Fot: Tomasz Gdaniec
d6cvr3o

- Rozmowy nie były łatwe, ale najważniejsze, że osiągnięty kompromis doprowadzi do zabudowy tego wyjątkowego miejsca. Szczególne podziękowania należą się wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków, który wspiera proces zabudowy i liczymy, że wsparcie zostanie na cały czas inwestycji. Inwestycji, która powstaje w partnerstwie publiczno-prywatnym - mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Jedną z zaplanowanych prac jest remont i budowa mostów. Inwestor zaplanował przebudową starego mostu Stągiewnego. Chce też zbudować kładkę, która połączy Główne Miasto z Wyspą. Obiekty mają być gotowe na przełomie 2018 i 2019 roku. W tym samym czasie odda mają zostać do użytku pierwsze hotele, budynki mieszkalne oraz powierzchnie usługowe.

- Czuję dumę i zadowolenie, że nowa funkcjonalna przestrzeń będzie wtopiona w ścisłe centrum historycznego Gdańska. Prace ruszą już tej jesieni. Powstanie przestrzeń mieszkalna, handlowa, przestrzenie publiczne, poszerzymy także marinę i zbudujemy kładkę przez Motławę - mówił Gaetan Piret z Immobel Poland.

d6cvr3o

Rozbudowie ulegnie też przybrzeżna marina. Dzięki przemianie mostu Stągiewnego w most zwodzony, nabrzeże będzie mogło rozwinąć się w stronę południową. Pozwoli to na zwiększenie liczby cumujących jednostek. Poza przebudową mariny inwestycja zakłada również zmianę zewnętrznego układu komunikacyjnego w ciągu ulic chmielnej, motławskiej, pożarniczej oraz Części ciągu pieszego przy nabrzeżu nr dziewięć. Przebudowa ruszy za 15 miesięcy. Jej projekt zakłada zachowanie pozostałości historycznych spichlerzy; zostaną one wkomponowane we współczesną, funkcjonalną zabudowę użytkową.

Wyspa Spichrzów jest częścią Gdańska znajdującą się w biegu Wisły z pozostałą częścią miasta połączona jest systemem mostów oraz kładek. Pod koniec II wojny światowej została praktycznie w całości zrównana z ziemią. Z 294 przedwojennych budynków walki przetrwały tylko trzy, a dalsze 36 odbudowano. Północna część wyspy przez 60 lat znajdowała się w praktycznie niezmienionej od 1945 roku formie. Pokrywają ją głównie zabezpieczone ruiny dawnych spichlerzy i magazynów.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d6cvr3o

Podziel się opinią

Share
d6cvr3o
d6cvr3o
Więcej tematów