Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Z jaką umową masz szansę na kredyt hipoteczny?

Pozytywna decyzja kredytowa to marzenie wielu osób chcących urządzić swoje własne „M”. Czy zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas określony może w tym przeszkodzić? Jaki wpływ na tę decyzję ma branża, w której pracuje kredytobiorca?
Share
Z jaką umową masz szansę na kredyt hipoteczny?
Źródło: materiały partnera
d3kajl7

Forma zatrudnienia a kredyt hipoteczny

Forma zatrudnienia to jedno z podstawowych kryteriów, na podstawie którego bank oblicza zdolność kredytową. Nie jest tajemnicą, że największe szanse na otrzymanie kredytu mają osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony. Bank, który udziela kredytu hipotecznego, chce mieć pewność, że kredytobiorca będzie w stanie spłacać swoje zobowiązania przez kilkanaście lat. Dlatego też stabilność zatrudnienia odgrywa ważną rolę podczas weryfikacji zdolności kredytowej.

Nie każdy jednak może pochwalić się takim rodzajem umowy. Obecnie dość często spotykana jest umowa na czas określony. W tym przypadku możliwość otrzymania kredytu hipotecznego nie jest już tak oczywista.

d3kajl7

Kredyt hipoteczny a umowa na czas określony

Dobra wiadomość jest taka, że zatrudnienie na czas określony nie przekreśla szans na otrzymanie kredytu hipotecznego. Należy jednak liczyć się z dodatkowymi wymaganiami ze strony banku, które mogą być różne w zależności od instytucji:

  • Minimalny okres zatrudnienia – większość banków wymaga minimalnego czasu obowiązywania umowy u danego pracodawcy. Najczęściej jest to od 3 do 6 miesięcy. W niektórych przypadkach warunkiem może być także, aby zawarta umowa nie była pierwszą.
  • Czas do końca trwania umowy – to bardzo ważny czynnik i zazwyczaj umowa powinna obowiązywać jeszcze przez 6 lub 12 miesięcy. W niektórych bankach okres ten ustalany jest indywidualnie.
  • Łączny staż pracy – to dodatkowe kryterium, które również może mieć wpływ na decyzję banku. Niektóre z nich wymagają, aby staż pracy był nie krótszy niż 6, 12, a nawet 18 miesięcy.
d3kajl7

Należy jednak pamiętać, że na decyzję banku może mieć wpływ nie tylko rodzaj umowy, ale także dochody czy inne zobowiązania finansowe kredytobiorcy. Dlatego, aby jak najlepiej przygotować się do wzięcia kredytu, warto spotkać się z ekspertem mFinanse, który pomoże sprawdzić warunki w poszczególnych bankach i dobierze najlepsze dla Ciebie oferty.

Umowa na czas określony – jak zwiększyć szansę na kredyt?

Nagła zmiana rodzaju umowy w wielu przypadkach jest niemożliwa. Są jednak sposoby, które pozwolą zwiększyć prawdopodobieństwo otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w uzyskaniu kredytu hipotecznego:

  • terminowe spłacanie zobowiązań finansowych;
  • zmniejszenie miesięcznych wydatków;
  • rezygnacja z niepotrzebnych kart kredytowych;
  • zmniejszenie limitów na pozostałych kartach.
d3kajl7

Jeśli pomimo spełnienia powyższych wskazówek bank nadal nie będzie chciał udzielić kredytu, warto rozważyć znalezienie współkredytobiorcy. Może to być partner życiowy czy bliska osoba zatrudniona na czas nieokreślony lub posiadająca dobrą zdolność kredytową. Dzięki temu szansa na pozytywną decyzję banku może znacząco wzrosnąć.

Praca w branży podwyższonego ryzyka

Niektóre banki mogą wprowadzać ograniczenia dla osób pracujących w branżach, które odznaczają się np. wysokim ryzykiem upadłości. Tutaj również wiele zależy od danej instytucji finansowej – każda z nich ustala własne zasady. W obecnej sytuacji trudności w otrzymaniu kredytu hipotecznego mogą mieć m.in. osoby zatrudnione w turystyce, gastronomii, hotelarstwie, kulturze czy transporcie. Problemy mogą mieć także osoby prowadzące działalność gospodarczą w wymienionych branżach oraz osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych.

Jeśli masz więcej wątpliwości, zachęcamy do kontaktu z ekspertem finansowym mFinanse, który odpowie na Twoje pytania i przedstawi najkorzystniejsze oferty.

d3kajl7

Podziel się opinią

Share
d3kajl7
d3kajl7
Więcej tematów