Trwa ładowanie...
ycipk-10zmez
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

X Spotkanie Młodych Lednica 2006

Z udziałem arcybiskupa Stanisława Dziwisza i metropolity gnieźnieńskiego Henryka Muszyńskiego na Lednicy odbył się dziesiąty apel młodych. Najważniejszym punktem spotkania było przejście zgromadzonych przez Bramę-Rybę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
X Spotkanie Młodych Lednica 2006
(PAP)
ycipk-10zmez

Na Polach Lednickich, gdzie zgromadziło się ok. 70 tys. wiernych, odbyła się tradycyjna droga krzyżowa. Wierni nieśli krzyż, który podczas swojej ostatniej drogi krzyżowej niósł Jan Paweł II.

Wcześniej metropolita gnieźnieński arcybiskup Henryk Muszyński odczytał specjalne przesłanie Benedykta XVI do młodzieży. Powiedział, że papież wierzy, iż młodzież zebrana na Polach Lednickich podejmie drogę wyznaczaną przez Chrystusa. Podkreślił, że podążanie tą drogą będzie wymagające, ale ostatecznie doprowadzi do szczęścia, którego wszyscy oczekują i pragną.

Benedykt XVI przekazał pozdrowienia młodym pielgrzymom nad Jeziorem Lednickim, tak, jak czynił to poprzednio Jan Paweł II - za pośrednictwem nagrania wideo. Dalszą część przesłania przygotował w imieniu papieża substytut Sekretariatu Stanu abp Leonardo Sandri. Odczytał je metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński.

ycipk-10zmez

"Hasło tegorocznego, dziesiątego już spotkania w Lednicy obwieszcza, że Jezus jest drogą. On sam to powiedział: "Ja jestem drogą i prawdą i życiem". Młody człowiek ma wiele dróg. Drogę powołania, małżeństwa, rodziny, pracy zawodowej i realizacji własnych pragnień i zamierzeń. Wszystkie te drogi, właściwie rozpoznane, dla chrześcijan zbiegają się w jednym punkcie - łączą się w Chrystusie, który stanowi cel, a jego nauczanie wyznacza marszrutę" - napisał abp Sandri w przesłaniu.

Podkreślił, iż "papież Benedykt XVI głęboko wierzy, że młodzi zebrani na polach lednickich, którzy już wielokrotnie dawali wyraz swojemu przywiązaniu do Chrystusa, podejmą w życiu codziennym tę drogę, którą dla każdego i każdej osobiście wyznacza Boży Syn".

"Zdecydowane podążanie tym szlakiem będzie wymagające, ale ostatecznie będzie prowadzić ku szczęściu, którego wszyscy oczekujemy"- napisał abp Sandri.

Kilkadziesiąt tysięcy uczestników przeszło, w symbolicznym geście wyboru Chrystusa, przez Bramę-Rybę. Jest to najważniejszy punkt każdego z lednickich spotkań.

ycipk-10zmez

Śpiewy, tańce, cała ta oprawa jest świetna. Ale jak przejdę przez bramę, to potem cały rok to pamiętam. I staram się być lepsza. To tylko i aż symbol - mówiła Zuznanna ze Szczecina.

Do uczestników spotkania listy przesłali Prezydent Lech Kaczyński i premier Kazimierz Marcinkiewicz. Przypomnieli w nich słowa papieża Benedykta XVI, wygłoszone w Krakowie podczas spotkania z młodzieżą.

"Wszyscy pamiętamy słowa, z jakimi Ojciec Święty zwrócił się do młodzieży na krakowskich Błoniach. Papież wezwał was, byście szli za swoim pragnieniem domu, który jest niczym innym jak tęsknotą za życiem pełnym, szczęśliwym, udanym. I byście nigdy, nawet wśród przeciwności, nie lękali się budować na skale, którą jest Chrystus" - napisał prezydent w przesłaniu do młodzieży.

"Życzę Wam, abyście zawsze potrafili łączyć nowoczesność myślenia z głęboką duchowością" - napisał Lech Kaczyński.

ycipk-10zmez

Premier Kazimierz Marcinkiewicz podkreślił, że tęsknota, o której mówił papież odwołując się do Ewangelii św. Mateusza, "to tęsknota za domem, który napełnia duma, którego nie będzie trzeba się wstydzić, którego zgliszczy nie będzie trzeba oglądać".

"Polska jest dla każdego z was takim domem, w którym warto realizować swoje młodzieńcze marzenia" - podkreślił szef rządu.

Od 1997 roku w czerwcu, w wigilię Zesłania Ducha Świętego, pod Bramą-Rybą, symbolizującą Chrystusa, spotykają się dziesiątki tysięcy młodych ludzi z Polski i Europy. Pomysłodawcą spotkań jest dominikanin z Poznania o. Jan Góra.

Pod koniec drogi krzyżowej młodzież modliła się o szybką beatyfikację Jana Pawła II.

ycipk-10zmez

Szefowa zabezpieczenia medycznego, dr Małgorzata Pers poinformowała, że na lednickich polach zorganizowano 50 punktów medycznych, 4 zaimprowizowane szpitale polowe. Opieką zdrowotną pielgrzymów zajmuje się też 500 ratowników medycznych, wśród nich harcerze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, i 120 studentów medycyny.

Porządku podczas spotkania pilnuje kilkusetosobowa służba porządkowa. Jednym z jej członków jest 20-letni Łukasz z Kruszwicy. Jak powiedział, na Lednicę przyjechał już w środę. To wszystko trzeba przygotować, są ludzie i ludziska. Jedni nam pomagają w pracy, inni nie. Ale Chrystus kocha nas wszystkich. To mi dodaje sił - mówił wolontariusz.

Apel na lednickich polach odbędzie się już po raz dziesiąty. Od 1997 roku w czerwcu, w wigilię Zesłania Ducha Świętego, pod Bramą- Rybą, symbolizującą Chrystusa, spotykają się dziesiątki tysięcy młodych ludzi z Polski i Europy. Pomysłodawcą imprezy jest dominikanin o. Jan Góra.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-10zmez

ycipk-10zmez
ycipk-10zmez
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów