Trwa ładowanie...
d2pfn6n

"Wzrośnie, odmieni serca; pohamuje ducha niechęci"

Kilka tysięcy osób uczestniczyło we mszy świętej w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej odprawionej w Bazylice Mariackiej w Gdańsku przez abp. Sławoja Leszka Głódzia.

Share
d2pfn6n

W nabożeństwie wzięły udział m.in. rodziny ofiar a także przedstawiciele władz samorządowych, wojska, ministrowie, parlamentarzyści i mieszkańcy Trójmiasta.

Msza była główną uroczystością kościelną w Trójmieście związaną z pierwszą rocznicą katastrofy smoleńskiej.

Metropolita gdański, abp Sławoj Leszek Głódź podkreślił w homilii, że rok temu zginęło 96 osób "w drodze do katyńskiego lasu; w służbie prawdy, miłości, pamięci oddali swoje życie za swą przyjaźń z Ojczyzną, za swoje miejsce we wspólnocie narodu, za służbę w szeregach obrońców polskiej wolności".

d2pfn6n

- Przed rokiem, w dniach, kiedy tak mocno i przejmująco dała o sobie znać duchowa wspólnota porażonego nieszczęściem narodu, byliśmy przekonani - takie było powszechne odczucie - że ich tragiczna śmierć w służbie ojczyzny coś w naszym życiu - politycznym, społecznym, wspólnotowym - odmieni targnie sumieniami wielu, wyzwoli dobro, uczciwość, prawość, spod nalotu bylejakości, egoizmu, rugowania praw i sumienia - powiedział hierarcha.

Jak zaznaczył, "oczekujemy z wiarą na ten plon". - Że wzrośnie, że odmieni ludzkie serca. Pohamuje ducha niechęci, potwarzy, małości, którego niestety tak wiele w życiu publicznym. Oskarżeń. Naciąganych racji. Programowej niechęci zrozumienia drugich, dostrzeżenia w nich partnerów wspólnej drogi, a nie wrogów i przeciwników... Zatracania umiaru w malowaniu ciemnego obrazu jednych, wybielaniu drugich.

Abp mówił w homilii, że "oczekujemy ducha prawdy w życiu publicznym, w relacjach między obywatelami, a tymi, którzy odpowiadają za dziś i za jutro ojczyzny. Także w wyjaśnieniu przyczyn tragedii smoleńskiej - w prawdzie, uczciwości".

Po mszy uczestnicy nabożeństwa w procesji przeszli do znajdującej się w Bazylice Mariackiej kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej, w której znajdują się sarkofag byłego marszałka sejmu, Macieja Płażyńskiego i Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. W procesji uczestniczyli przedstawiciele m.in. rodzin pomorskich ofiar, władz, duchowieństwa, kościołów innych wyznań. W kaplicy złożono wieńce i zapalono 96 zniczy.

d2pfn6n

Podziel się opinią

Share
d2pfn6n
d2pfn6n
Więcej tematów