Trwa ładowanie...
ycipk-3zgzgv
ycipk-3zgzgv
prezydent

Wyniki z 90% komisji: Lech Kaczyński będzie prezydentem Polski

Lech Kaczyński będzie prezydentem Polski -
wynika ze wstępnych wyników drugiej tury wyborów. Według PKW,
głosowanie przebiegło bez poważniejszych zakłóceń.
Tuż po północy z niedzieli na poniedziałek Państwowa Komisja
Wyborcza podała wstępne wyniki głosowania, uzyskane z 91,35%
obwodowych komisji wyborczych. Wynika z nich, że L. Kaczyński
uzyskał 54,47% głosów, a Donald Tusk - 45,53%. Frekwencja
wyniosła 50,91%.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-3zgzgv

Teraz dla Platformy przychodzi czas bardzo ciężkiej pracy i najbardziej tej porażki będą żałować ci, którzy chcieli się gdzieś załapać - powiedziała w rozmowie z Wirtualną Polską Julia Pitera, posłanka PO.

Jestem dziś radosny. To naturalne. Kampania była długa i męcząca ale zakończyła się najlepiej jak mogła - powiedział Wirtualnej Polsce płk Roman Polko.

Jeśli chodzi o sondaże (pokazujące przed wyborami zdecydowaną przewagę Tuska) to to jest skandal i fałszowanie rzeczywistości na masową skalę. Oszukano ludzi i trzeba się zastanowić czy z tej sytuacji nie powinny wynikać jakieś konkretne konsekwencje - powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską poseł PiS Zbigniew Wassermann.

ycipk-3zgzgv

Marek Rocki, senator z ramienia PO i rektor SGH, powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską, że nie jest zaskoczony wynikami wyborów prezydenckich. Chłodne analizy i twarda statystyka to przewidziały. Najbardziej martwi mnie to, że w toku kampanii słowo "liberalizm" stało się inwektywą - mówię to jako rektor SGH. Jeśli ta uczelnia jest dobrą uczelnią, to właśnie dlatego, że jest liberalna - powiedział Rocki.

Podziel się

Jak Polacy wybierali prezydenta - zobacz zdjęcia!

Według sondażu TNS OBOP i PBS dla TVP, każdy z kandydatów wygrał w ośmiu z 16 województw: L. Kaczyński - na ścianie wschodniej, a Tusk - w zachodniej Polsce. Kaczyński największe poparcie uzyskał w Podkarpackiem (75%) i w Lubelskiem (69,7); Tusk w Opolskiem (62,5) i Pomorskiem (58,1)

ycipk-3zgzgv

7,7% wyborców Tuska z I tury głosowało w niedzielę na kandydata PiS. Natomiast kandydat PO w II turze przyciągnął 1,3% elektoratu L. Kaczyńskiego z I tury. Kaczyńskiego poparła zdecydowana większość elektoratu Andrzeja Leppera (81,9%) i Jarosława Kalinowskiego (75,5) - wynika z sondażu dla TVP. Z kolei D. Tuska poparła większość elektoratu Henryki Bochniarz (73,5), Marka Borowskiego (73,4 ) i Janusza Korwin-Mikkego (54).

Jak wynika z sondażu GfK Polonia dla TVN, TVN24 i "Rzeczpospolitej", Tuska wygrał wśród wyborców Aleksandra Kwaśniewskiego z 2000 r.

Na wsi Kaczyński zdobył 68% głosów, a w miastach do 50 tys. mieszkańców - 52%. W miastach od 50 do 200 tys. mieszkańców Tusk uzyskał 52%, a w miastach powyżej 200 tys. - 58%. Także w Warszawie, której prezydentem jest Lech Kaczyński, wygrał kandydat PO z 53-procentowym poparciem.

Kaczyński zwyciężył wśród wyborców z wykształceniem podstawowym, zasadniczym i średnim; Tusk - wśród studentów i osób z wyższym wykształceniem. Na Kaczyńskiego głosowało 57% mężczyzn i 53% kobiet. Tusk wygrał wśród najmłodszych wyborców - do 24. roku życia; Kaczyński - we wszystkich pozostałych grupach wiekowych.

ycipk-3zgzgv
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3zgzgv

ycipk-3zgzgv
ycipk-3zgzgv