Trwa ładowanie...
d3lehsg

Wyjątkowy obraz trafił do Gdańska

Gdański oddział Muzeum Narodowego wzbogacił się o wyjątkowy eksponat - "Martwą naturę wanitatywną". Wylicytowany został podczas aukcji w praskim domu aukcyjnym za 29,5 tys. euro. Jest to jeden z trzech obrazów Philippa Sauerlanda, dostępnych w Polsce. W obrocie wystawienniczym pojawi się podczas najbliższej nocy muzeów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wyjątkowy obraz trafił do Gdańska
(Materiały prasowe)
d3lehsg

- Ten zakup ma aspekt historyczno-artystyczny jak i obywatelski. Najważniejsze jest to, że obraz został namalowany w Gdańsku w 1709 roku i wrócił do miasta, w którym powstał. Zakup jest o tyle cenny dla muzeum, bo ma ono tylko jeden obraz tego artysty i to jest portret, ale też ze względu na rodzaj malarstwa, bo jest to jedyna XVIII-wieczna martwa natura w Gdańsku - mówi prof. Małgorzata Omilanowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Autor obrazu Philipp Sauerland był artystą, tworzącym w Gdańsku oraz Wrocławiu XVIII wieku. Specjalizował się głównie w martwej naturze, przedstawianiu zwierząt oraz portretach. Martwa natura wanitatywna była gatunkiem niezwykle popularnym w Holandii, kilka takich przedstawień znajduje się w kolekcji malarstwa flamandzkiego i holenderskiego w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Wszystkie formalności związane z aukcją udało się bardzo szybko załatwić dzięki wsparciu ministerstwa, które wyasygnowało na ten cel 30 tys. euro oraz załatwiło zgodę Republiki Czeskiej na wywóz obrazy.

d3lehsg

Dużo trudniej odzyskać zrabowane dzieło sztuki. Często decyduje łut szczęścia. Urzędnicy, którzy wypatrzą w domu aukcyjnym utracone dzieło sztuki muszą natychmiast reagować. Kontaktują się z organizatorem aukcji i blokują transakcję. Wówczas następują żmudne negocjacje pomiędzy obecnym właścicielem oraz ministerstwem. Ponad rok trwały rozmowy w sprawie przekazania do Polski „Żydówki z pomarańczami” Aleksandra Gierymskiego. Jednak rekordowo długo trwały rozmowy w sprawie zwrotu, zakupionego przez rząd Bawarii w 1973 roku, pontyfikału płockiego. Księga trafiła do Polski dopiero w kwietniu tego roku po 40 latach starań.

Polska sztuka i kultura odniosła największe straty podczas II wojny światowej. Wedle ostrożnych szacunków zaginęło wówczas ponad 13 tys. obrazów, 1,4 tys. rzeźb oraz ponad 16 mln książek. Ocenia się, że łączna wartość wszystkich zrabowanych dzieł sztuki to ponad 11 mld dolarów. W rejestrze dzieł zagubionych podczas wojny znajduje się obecnie ponad 60 tys. pozycji.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d3lehsg

Podziel się opinią

Share

d3lehsg

d3lehsg
Więcej tematów