Trwa ładowanie...

Wybuchł potężny wulkan. Tysiące ludzi ewakuowanych

Wulkan Sinabung w północnej Sumatrze wyrzucił pył i skały na wysokość 2,5 km.

Share
Wybuchł potężny wulkan. Tysiące ludzi ewakuowanych
Źródło: Twitter
d29hvs5

*Władze odradzają zbliżanie się do wulkanu bliżej niż 7 km. *Wyznaczono tam specjalną czerwoną strefę. Wszystko w obawie przed spływającą lawą, która może zniszczyć znajdujące się u podnóża góry domy. Ludzie przebywają teraz w tymczasowych schroniskach, której jak podaje lokalny serwis detik.com, są w opłakanym stanie.

Wulkan Sinabung już wielokrotnie pokazywał swoją siłę. Jest najaktywniejszym spośród 130 w kraju. Tylko w ubiegłym miesiącu słup popiołu był wysoki na ponad 4 km. W jeszcze wcześniejszej erupcji w tym roku zginęło 10 osób.

Sinabung to potężny wulkan o wysokości 2460 m n.p.m. Jest najwyższym szczytem w północnej Sumatrze. Ostatni poważny wybuch zanotowano w 1600 roku. Potem wulkan ucichł. Okoliczni mieszkańcy przypomnieli sobie o nim na dobre w 2010 roku. Wtedy ewakuowano 19 tys. osób. Wulkan wyrzucił popiół na 1,5 km, a ze zbocza spływała lawa.

d29hvs5

Oczy całego świata zwrócone są jednak na inny wulkan w Indonezji. Chodzi o Agung. W ostatnich dniach sejsmolodzy odnotowali tam ponad 1000 wstrząsów. Z okolicy ewakuowano już 75 tys. osób. Władze zalecają, żeby nikt nie zbliżał się do wulkanu bliżej niż na 9 kilometrów. Chcą uniknąć scenariusza z 1963 roku, kiedy to przez wybuch zginęło ponad 1000 osób.

Do erupcji Agung przygotowują się też linie lotnicze. Samoloty startujące z Australii do Indonezji biorą więcej paliwa niż wcześniej, żeby w razie czego móc ominąć wulkan i bezpiecznie dolecieć na inne lotnisko.

Zobacz też: Mieszkańcy wyspy przygotowują się do erupcji

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

d29hvs5

Podziel się opinią

Share
d29hvs5
d29hvs5
Więcej tematów