Trwa ładowanie...
d1vbcgp

Wybrano projekt ołtarza papieskiego

Komitet Organizacyjny Pielgrzymki w Krakowie wybrał w środę projekt papieskiego ołtarza, który stanie na Błoniach. Projekt autorstwa Krzysztofa Ingardena będzie miał bardzo prostą formę.

Share
d1vbcgp

Ołtarz razem z wieńczącym go krzyżem będzie miał około 17 m wysokości. Podest, na którym zasiądzie papież, znajdzie się na wysokości 4,10 m. Miejsca dla biskupów i zaproszonych gości umieszczone będą niżej, tak by postać Ojca Świętego była dla wszystkich widoczna. Zadaszenie będzie bardzo proste - w formie baldachimu wspartego na kilku słupach.

Kompozycja ołtarza - jak twierdzi autor projektu - oparta jest na koncepcji trzech płaszczyzn i trzech kolorów. Pierwsza płaszczyzna to poziome zadaszenie w kolorze białym, druga to pionowy element z krzyżem w kolorze żółtym, a trzecia to pionowe czerwone tło. Na czerwonym tle zawisną podobizny beatyfikowanych. Kolorystyka ołtarza nawiązuje do barw papieskich i polskich barw narodowych.

Do przygotowania projektów papieskiego ołtarza zaproszono sześciu krakowskich architektów, którzy mają doświadczenie we wznoszeniu budowli sakralnych.

Spośród sześciu nadesłanych prac Komisja ds. Architektury i Budownictwa Sakralnego wybrała dwie. Po przeanalizowaniu kosztów zdecydowaliśmy się na projekt Krzysztofa Ingardena. Jest on ładny i tani w wykonaniu -powiedział bp Kazimierz Nycz, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Pielgrzymki w Krakowie.

d1vbcgp

Tym razem ołtarz będzie trzykrotnie tańszy niż wznoszone podczas poprzednich wizyt Jana Pawła II w Krakowie. Wykorzystamy wiele elementów konstrukcyjnych z poprzedniego ołtarza - powiedział inż. Józef Kiecoń, odpowiedzialny za budowę. Ponad połowa materiałów zostanie po rozbiórce ołtarza przekazana parafiom, które budują kościoły.

Budowa ołtarza rozpocznie się w pierwszych dniach lipca, prawdopodobnie 8 lipca.

Papieska pielgrzymka do Polski jest planowana między 16 a 19 sierpnia. (mk)

d1vbcgp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vbcgp
d1vbcgp
Więcej tematów