Trwa ładowanie...
d7wfa7u
wybory
16-10-2002 17:34

Wybory szybkie i elektroniczne

Ostateczne wyniki wyborów samorządowych będą znane już w kilka dni po głosowaniu. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu nowatorskich rozwiązań informatycznych, które są przedsięwzięciem unikalnym w skali światowej. Po raz pierwszy można będzie na bieżąco obserwować poprzez Internet proces przygotowywania i przeprowadzenia wyborów.

d7wfa7u

Ryszard Krauze, prezes zarządu Prokom Software SA., firmy której Krajowe Biuro Wyborcze (KBW) powierzyło obsługę informatyczną wyborów, powiedział, że "ze względu na niezwykle istotne aspekty bezpieczeństwa danych i wiarygodności wyników, przesyłane elektronicznie dane będą uwiarygodnione podpisem elektronicznym". " Jest to kolejny krok w kierunku wyborów przeprowadzanych w pełni elektronicznie" - dodał.

Po raz pierwszy elektroniczne przetwarzanie danych jest zastosowane już na poziomie wybranych obwodów wyborczych, tam gdzie wyborcy oddają swoje głosy. _ "Zastosowanie informatyki już na poziomie komisji obwodowych oraz wprowadzanie danych do systemu poprzez trzytysięczną grupę pracowników samorządowych, jest przedsięwzięciem pionierskim i pozwoli sprawdzić mechanizm, który mógłby być wdrożony na szeroką skalę przy organizacji kolejnych wyborów, w tym referendum akcesyjnego do Unii Europejskiej"_ - powiedział Andrzej Florczyk, Dyrektor Biura Informatyki Krajowego Biura Wyborczego.

Ponad 10% z 25 270 Obwodowych Komisji Wyborczych (OKW), będzie w ramach pilotażu podczas tegorocznych wyborów samorządowych wyposażonych w komputer PC z modemem oraz specjalnym, dedykowanym oprogramowaniem stworzonym przez Prokom. Dzięki temu usprawnieniu, po raz pierwszy dane z protokołów OKW będą przesłane drogą elektroniczną do centralnej bazy danych Krajowego Biura Wyborczego (KBW), z której korzystać będą zarówno Terytorialne Komisje Wyborcze (na poziomie powiatów i gmin), jak i Komisarze Wyborczy (na poziomie 49 starych województw).

Właśnie przekazywanie danych wyborczych drogą elektroniczną od poziomu obwodów znacznie skróci czas oczekiwania na ostateczne wyniki wyborów, które w tym roku będą znane już po kilku dniach od ich zakończenia. Wyniki głosowania będą publikowane na stronach internetowych PKW www.pkw.gov.pl. (reb)

d7wfa7u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7wfa7u
Więcej tematów