WP
WP
wybory

Wybory szybkie i elektroniczne

Ostateczne wyniki wyborów samorządowych będą znane już w kilka dni po głosowaniu. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu nowatorskich rozwiązań informatycznych, które są przedsięwzięciem unikalnym w skali światowej. Po raz pierwszy można będzie na bieżąco obserwować poprzez Internet proces przygotowywania i przeprowadzenia wyborów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Ryszard Krauze, prezes zarządu Prokom Software SA., firmy której Krajowe Biuro Wyborcze (KBW) powierzyło obsługę informatyczną wyborów, powiedział, że "ze względu na niezwykle istotne aspekty bezpieczeństwa danych i wiarygodności wyników, przesyłane elektronicznie dane będą uwiarygodnione podpisem elektronicznym". " Jest to kolejny krok w kierunku wyborów przeprowadzanych w pełni elektronicznie" - dodał.

Po raz pierwszy elektroniczne przetwarzanie danych jest zastosowane już na poziomie wybranych obwodów wyborczych, tam gdzie wyborcy oddają swoje głosy. _ "Zastosowanie informatyki już na poziomie komisji obwodowych oraz wprowadzanie danych do systemu poprzez trzytysięczną grupę pracowników samorządowych, jest przedsięwzięciem pionierskim i pozwoli sprawdzić mechanizm, który mógłby być wdrożony na szeroką skalę przy organizacji kolejnych wyborów, w tym referendum akcesyjnego do Unii Europejskiej"_ - powiedział Andrzej Florczyk, Dyrektor Biura Informatyki Krajowego Biura Wyborczego.

Ponad 10% z 25 270 Obwodowych Komisji Wyborczych (OKW), będzie w ramach pilotażu podczas tegorocznych wyborów samorządowych wyposażonych w komputer PC z modemem oraz specjalnym, dedykowanym oprogramowaniem stworzonym przez Prokom. Dzięki temu usprawnieniu, po raz pierwszy dane z protokołów OKW będą przesłane drogą elektroniczną do centralnej bazy danych Krajowego Biura Wyborczego (KBW), z której korzystać będą zarówno Terytorialne Komisje Wyborcze (na poziomie powiatów i gmin), jak i Komisarze Wyborczy (na poziomie 49 starych województw).

WP

Właśnie przekazywanie danych wyborczych drogą elektroniczną od poziomu obwodów znacznie skróci czas oczekiwania na ostateczne wyniki wyborów, które w tym roku będą znane już po kilku dniach od ich zakończenia. Wyniki głosowania będą publikowane na stronach internetowych PKW www.pkw.gov.pl. (reb)

Polub WP Wiadomości
WP
WP