Trwa ładowanie...
d1j8fgc

Wybory parlamentarne. PO schowa Rzońcę?

Nazywany "głównym ekonomistą Platformy Obywatelskiej" prof. Andrzej Rzońca ma "w cieniu" pracować nad programem gospodarczym PO i wycofać się z kampanii przed wyborami parlamentarnymi – usłyszeliśmy w największej partii opozycyjnej. – Medialnie jest fatalny, zaczął nam szkodzić. W mediach to tykająca bomba – uważa jeden z polityków PO działający przy sztabie wyborczym.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Grzegorz Schetyna i Andrzej Rzońca.
Grzegorz Schetyna i Andrzej Rzońca. (East News, Fot: PIOTR SMOLINSKI)
d1j8fgc

Kilka dni temu. Główny ekonomista Platformy Obywatelskiej udziela dużego wywiadu "Dziennikowi Gazecie Prawnej".

– Naszym pomysłem jest przebudowa państwa, żeby zamiast "socjalnego eldorado" powstało eldorado dla aktywnych, na których barkach spoczywa przecież finansowanie wydatków budżetu – mówi Andrzej Rzońca.

CZYTAJ TEŻ: PO prezentuje nowy program. Chcą obniżyć podatki

d1j8fgc

Profesor, pytany o program 500 plus, stwierdza, że Platforma go zmodyfikuje i uzależni wypłatę środków od aktywności zawodowej lub chęci szukania pracy. Jego zdaniem – właśnie poprzez program 500+ – obecna władza "drenuje" najciężej pracujących Polaków, a ci niepracujący żyją na ich koszt.

Zobacz także: Czarzasty bezlitosny dla Schetyny: lord destruktor

– 500 plus nie powinno być z automatu wypłacane w rodzinach, w których porzuca się pracę. Taka polityka jest zgubna dla tych rodzin i głęboko niesprawiedliwa wobec pozostałych, które ciężko pracują na wydatki państwa – stwierdza Rzońca.

PO East News
PO (East News, Fot: Andrzej Hulimka)

– Człowiek mówi rozsądnie. To świetny ekonomista, twardo stąpa po ziemi. Ale, na boga, takich rzeczy nie wygaduje się w kampanii, kiedy trzeba się do ludzi dostosować, nie odwrotnie – rozkłada ręce rozmówca Wirtualnej Polski z PO.

d1j8fgc

Rozsądnie, ale bez sensu

Zwłaszcza, że – o czym mało kto pamięta – to nie kto inny, jak Grzegorz Schetyna już wiele miesięcy temu postulował... rozszerzenie sztandarowego programu PiS na pierwsze dziecko.

– To było szaleństwo, ale trzeba bylo licytować – przyznaje szczerze polityk Platformy.

Rzońca kompletnie się w tej populistyczno-socjalistycznej nie odnajduje – słyszymy od ludzi z największej partii opozycyjnej.

d1j8fgc

– Dlatego co jakiś czas media prorządowe robią z profesora miazgę – komentuje rozmówca WP. – Bo jest idealnym gościem do straszenia: szkoła Balcerowicza, skrajny liberał. A wiadomo, takimi straszy się dziś dzieci – dodaje.

CZYTAJ TEŻ: Szkolny błąd głównego ekonomisty Platformy Obywatelskiej? Twitter kpi, prof. Rzońca się broni

Urealnić to urealnić

d1j8fgc

Słynna była wypowiedź Rzońcy sprzed dwóch lat o tym, że "wiek emerytalny należy urealnić". Od razu podchwyciły ją media publiczne. Mimo że wyrywana z kontekstu, robiła "buzz". A wyborcy PiS się oburzali. I jeszcze bardziej mobilizowali przeciwko Platformie.

Gdy dziennikarz przeprowadzający wywiad z Rzońcą dopytywał, co to znaczy: "urealnić", profesor odpowiadał: "urealnić to urealnić".

W końcu profesor wyjaśnił: – Urealnić, to znaczy zabezpieczyć Polaków przed horrendalnymi składkami lub głodowymi emeryturami (...) Nie będzie zadłużania państwa i dokręcania podatkowej śruby. Najpierw trzeba zarobić, by wydawać.

I to wystarczyło, by znów uruchomić propagandową machinę wymierzoną w Platformę. I samego Grzegorza Schetynę.

d1j8fgc

CZYTAJ TEŻ: "Mateusz Morawiecki nie odróżnia podpalacza od strażaka". Prof. Andrzej Rzońca w "Dzień Dobry WP"

Inwestycja, nie koszt

Rzońca w retoryce medialnej jest niekonsekwentny. Z jednej strony dystansuje się od programów społecznych PiS, które są dla niego bezrozumnym rozdawnictwem, z drugiej – profesor, jako "główny ekonomista PO", przygotowuje dla opozycji program mający kosztować nawet 40 mld zł (!).

– Chcieliśmy, aby autor naszego programu dawał rękojmię, że wie, co trzeba zrobić, żeby zapewnić Polsce rozwój. Bo to o rozwój chodzi, nie o rozdawnictwo. Transfery nie zapewnią Polsce bogactwa – zapewnia w "Polityce" Izabela Leszczyna, posłanka PO. I dodaje: – To nie koszt, to inwestycja.

Czy inwestycja w Rzońcę zwróci się Platformie? – Dotąd ponosiliśmy raczej koszta – mówi polityk PO. – Ale jeśli profesor pozostanie w cieniu, będzie dobrze.

W końcu – jak powtarza sam Rzońca – "przygoda z polityką jest tylko epizodem".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1j8fgc

Podziel się opinią

Share
d1j8fgc
d1j8fgc
Więcej tematów