Trwa ładowanie...
d949k55

Wybory i głosowanie korespondencyjne

Najnowsze informacje
Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com
1.0
(1 głos)
Oceń:

Sejm odsłonił wszystkie karty. Podczas wyborów 2020 odbędzie się głosowanie korespondencyjne, a także tradycyjne w lokalach wyborczych. Na czym będą polegać tzw. wybory hybrydowe? Wyjaśniamy wszystkie wątpliwości.

Kiedy wybory prezydenckie 2020?

Od początku maja odpowiedzi na to pytanie szukali politycy i wyborcy. Z powodu pandemii koronawirusa nie odbyły się wybory przewidziane na 10 maja. W związku z tym PKW podjęła uchwałę dotyczącą braku głosowania, a to pozwoliło Sejmowi na wybranie nowego terminu.

Po tym, jak Sejm przegłosował ustawę dotyczącą głosowania korespondencyjnego, dla osób na kwarantannie oraz ochotników, Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła, że wybory prezydenckie 2020 zostaną przeprowadzone 28 czerwca, a ewentualna druga tura odbędzie się 14 dni później, czyli 12 lipca. Politycy PiS podkreślali, że 28 czerwca to ostatnia data, która umożliwia przeprowadzenie wyborów w sposób zgodny z konstytucją.

Głosowanie korespondencyjne – dla kogo?

Po tym, jak politycy zdecydowali, że część wyborców będzie mogła oddać głos na wybranego kandydata w sposób korespondencyjny, pojawiło się pytanie, kto będzie mógł wziąć udział w wyborach kopertowych.

Żeby zagłosować korespondencyjnie, należy spełnić kilka warunków:

  • mieć ukończony 18. rok życia
  • posiadać prawa wyborcze (nie być ubezwłasnowolnionym lub pozbawionym praw wyborczych)
  • posiadać polskie obywatelstwo
  • głosować w Polsce

Głosowanie korespondencyjne – jak zgłosić?

Jeżeli spełniasz warunki przedstawione powyżej, możesz wziąć udział w głosowaniu korespondencyjnym. Tu jednak trzeba uważać na dotrzymanie istotnych terminów.

Osoby niebędące na kwarantannie mogą zgłaszać chęć udziału w głosowaniu korespondencyjnym najpóźniej na 12 dni przed wyborami, czyli do 16 czerwca.

Wyborcy, którzy w dniu wyborów będą przebywać na kwarantannie, powinni zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego do 23 czerwca (najpóźniej 5 dni przed wyborami).

Głosujący, którzy zostaną objęci obowiązkową kwarantanną później niż 5 dni przed wyborami, mogą zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego najpóźniej 26 czerwca.

Jak zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego online?

Chęć oddania głosu korespondencyjnie najłatwiej będzie zgłosić online. Będzie do tego potrzebny e-dowód lub profil zaufany. Następnie postępuj zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Cyfryzacji:
1. Wejdź na stronę logowania, która dostępna jest pod tym linkiem
2. Zaloguj się korzystając z profilu zaufanego lub e-dowodu
3. Sprawdź poprawność swoich danych i podaj dane do kontaktu z urzędem (e-mail lub nr telefonu)
4. Wybierz sposób doręczenia pakietu wyborczego (odbiór osobisty w urzędzie lub przesyłka na adres podany w urzędzie)
5. Wybierz urząd, do którego prześlesz zgłoszenie (powinien być to urząd, w którym jesteś wpisany do spisu wyborców)
6. Sprawdź, czy nie popełniłeś błędu i prześlij swoje zgłoszenie

Wybierając adres, na który ma być przesłany pakiet wyborczy, pamiętaj, że musi on znajdować się na terenie gminy, w której jesteś wpisany do spisu wyborców.

Głosowanie korespondencyjne – jak zgłosić stacjonarnie

Jeżeli chcesz zgłosić chęć udziału w głosowaniu korespondencyjnym w urzędzie, powinieneś:
1. Przygotować i wypełnić zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju (dostępny na tej stroni)
2. Złóż dokumenty w urzędzie, w którym znajdujesz się w spisie wyborców (możesz to zrobić osobiście lub wysyłając dokumenty pocztą)

Niezależnie od tego, czy zgłosisz chęć głosowania korespondencyjnego online, czy stacjonarnie na* pakiet wyborczy otrzymasz*:

  • najpóźniej 5 dni przed wyborami,
  • najpóźniej 2 dni przed wyborami – jeśli w dniu wyborów obowiązuje cię kwarantanna, izolacja lub izolacja w warunkach domowych.

Głosowanie korespondencyjne w wyborach 2020. Co zawiera pakiet i jak głosować?

W pakiecie znajdzie się:

  • karta do głosowania
  • oświadczenie o samodzielnym oddaniu głosu
  • koperta na kartę do głosowania
  • koperta zwrotna
  • instrukcję, jak głosować
  • osoby w alfabecie Braille’a – jeśli zamówisz ją w zgłoszeniu

Jak głosować korespondencyjnie? Samo wypełnienie karty do głosowania odbywa się identycznie jak w przypadku głosowania w lokalu. Należy wstawić znak "X" w kratce obok nazwiska jednego kandydata. Następnie wypełnioną kartę wkładamy do odpowiedniej koperty (będzie podpisana) i zaklejamy ją. W kolejnym kroku wypełniamy oświadczenie, pakujemy pakiet wyborczy do koperty.

Gotowy pakiet:

  • do 26 czerwca wrzuć kopertę zwrotną do nadawczej skrzynki pocztowej (Poczty Polskiej) na terenie gminy, w której zlokalizowana jest obwodowa komisja wyborcza właściwa dla twojego spisu wyborców lub zanieś (lub poproś o to inną osobę) do właściwego urzędu gminy (w godzinach pracy urzędu)
  • w dniu wyborów, w godzinach głosowania – zanieś pakiet (lub poproś o to inną osobę) do obwodowej komisji wyborczej w obwodzie głosowania właściwym dla twojego spisu wyborców.
d949k55
d949k55
d949k55
Więcej tematów
d949k55