Wybitna muzykolog laureatką Konkursu im. Długosza

Muzykolog Teresa Chylińska, autorka monografii "Karol Szymanowski i jego epoka", została laureatką 12. edycji Konkursu im. Jana Długosza, który rozstrzygnięto w Krakowie. Nagrodzoną książkę wydała krakowska oficyna Musica Iagellonica.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybitna muzykolog laureatką Konkursu im. Długosza
(PAP, Fot: Jacek Bednarczyk)

- Nikt dotąd nie ukazał postaci Karola Szymanowskiego, nurtujących go idei i przemyśleń, w tak wszechstronny i pełny sposób - powiedział muzykolog prof. Leszek Polony w laudacji podczas gali finałowej konkursu w Operze Krakowskiej.

- Takie dzieło wydarza się nie raz na rok, lecz raz na dziesięciolecia. Można rzec, iż na równi zasługuje ono na nagrodę, której patronuje imię wielkiego polskiego dziejopisarza, jak i sama nagroda zyskuje dzięki niemu na swym prestiżu - dodał, gratulując laureatce.

Wydane w 2008 r. trzytomowe dzieło "Karol Szymanowski i jego epoka" to obszerna monografia życia i twórczości jednego z najoryginalniejszych kompozytorów europejskich XX w. Według wydawcy, jest pierwszym tak pełnym, źródłowym opracowaniem tematu. Zawiera nieznane dotąd fakty biograficzne, przynosi rewizję wyników dotychczasowych badań, prostuje mylne ustalenia i deformujące opinie. Koleje losów kompozytora ukazane są na szerokim tle historycznym, bez którego niepodobna zrozumieć ani psychologii twórcy, ani jego sztuki.

Teresa Chylińska (ur. w 1931 r.) studiowała muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1953 r. rozpoczęła pracę jako redaktor w Polskim Wydawnictwie Muzycznym w Krakowie. Badania naukowe Chylińskiej niemal od początku koncentrowały się na twórczości Szymanowskiego. Jest redaktorem naukowym wydania dzieł oraz bogatej korespondencji tego kompozytora.

- Monografia "Karol Szymanowski i jego epoka", jest więc zwieńczeniem pracy całego życia, wiodącego od żmudnego gromadzenia dokumentacji i źródeł oraz wydania dzieł muzycznych, po syntezę życia i twórczości - powiedział prof. Polony o autorce nagrodzonego dzieła.

Według naukowca, dzieło Chylińskiej to pasjonująca opowieść nie tylko o Szymanowskim ale też o burzliwych czasach, w których przyszło mu żyć. - Po pierwsze - jest epopeją Europy na granicy dwóch epok: epoki XIX-wiecznego, mieszczańskiego czy jeszcze ziemiańskiego salonu, oraz XX-wiecznej epoki buntu mas, rewolucji i wojen światowych, bezkrytycznej fascynacji techniką, ale i zarazem rozbudzających się nadziei na nowy świat - ocenił prof. Polony.

Konkurs im. J. Długosza organizowany jest corocznie od 1998 r., jako wydarzenie towarzyszące Targom Książki w Krakowie. W zamiarze organizatorów ma promować książki poważne i wartościowe, cenione przez środowiska naukowe. Ma doceniać pracę autorów dzieł "o wybitnych walorach naukowych, które z racji swojego charakteru mają niewielkie szanse, aby stać się bestsellerami w rozumieniu stricte marketingowym".

Bezpośrednim celem konkursu jest wybór najbardziej znaczącego dzieła z dziedziny szeroko pojętej humanistyki o wybitnych wartościach poznawczo-naukowych.

Nagrodą w konkursie jest statuetka dłuta prof. Bronisława Chromego oraz 30 tys. zł. Do nagrody nominowanych było 10 książek.

W skład jury, któremu przewodniczy prof. Władysław Stróżewski, wchodzą profesorowie: Ryszard Nycz, Jan Ostrowski, Leszek Polony, Piotr Sztompka i Jerzy Wyrozumski.

Organizatorem konkursu są Targi w Krakowie oraz Polska Izba Książki.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.