Trwa ładowanie...

Wszystkich Świętych. Kwesta na Starych Powązkach w Warszawie już po raz 45. Datki będą zbierane od 1 do 3 listopada

Doroczna kwesta na Starych Powązkach w Warszawie zorganizowana będzie w tym roku już po raz 45. i potrwa aż trzy dni. Zebrane pieniądze mają pozwolić na dokończenie prac w alei Katakumbowej i odnowić nagrobków w alei od bramy św. Honoraty do Katakumb.

Wszystkich Świętych. Kwesta na Starych Powązkach w Warszawie już po raz 45. Datki będą zbierane od 1 do 3 listopadaŹródło: East News, fot: PIOTR MOLECKI
dzf915v
dzf915v

Kwesta na Starych Powązkach zacznie się w dzień Wszystkich Świętych. W tym roku święto przypada w piątek, więc czeka nas dłuższy weekend. Część Polaków może zdecydować się na wizytę na grobach krewnych i bliskich także w sobotę i niedzielę. Dlatego decyzja, aby tegoroczna kwesta na cmentarzu w Warszawie trwała trzy dni.

Zbiórkę funduszy organizuje Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa. Jego przewodniczący, Marcin Święcicki, przekazał, jakie prace renowacyjne wykonano ostatnio na nekropolii.

– W tym roku zakończyliśmy odnawianie al. Katakumbowej. Zostały jeszcze dwie kaplice do odnowienia na przyszły rok i jeden grób, gdzie właściciel nie zgodził się na odnowę. W ten sposób w przyszłym roku będzie odnowiona al. Katakumbowa i odrestaurowana kilka lat temu cała al. Zasłużonych – podkreślił.

Zobacz też: Ojciec Tadeusz Rydzyk przyznał, na kogo głosował. "To niedopuszczalne"

Marcin Święcicki dodał też, na co przekazane zostaną datki zebrane podczas tegorocznej kwesty. – Na następny rok planujemy dalsze prace w najstarszej części cmentarza. Odnowiona będzie kaplica Naimskich, kilka innych grobów w różnych miejscach oraz nagrobki przy alei wiodącej od bramy św. Honoraty do al. Katakumbowej – powiedział szef Społecznego Komitetu.

dzf915v

Na Starych Powązkach w dzień Wszystkich Świętych będzie można spotkać ok. 250 wolontariuszy. Będą wśród nich przedstawiciele świata kultury, nauki, życia społecznego i politycznego, m.in: aktorzy Maja Komorowska, Emilia Krakowska, Olgierd Łukaszewicz i Jan Englert, a także przedstawiciele młodszego pokolenia Adam Zdrójkowski, Anna Gzyra i Adam Fidusiewicz. Towarzyszyć im mają m.in. członkowie zespołu Mazowsze, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i przedstawiciele władz Warszawy.

Organizatorzy przekazali, że do udziału w kweście zaprosili ministra kultury, prezydenta stolicy, generalnego konserwatora zabytków, stołecznego i wojewódzkiego konserwatora zabytków i inne osoby z organów ochrony zabytków współpracujących z Komitetem.

Stare Powązki w Warszawie. Pierwszą kwestę zorganizowano w 1975 r.

Pierwsza kwesta na rzecz Starych Powązek odbyła się 1 listopada 1975 r. Zorganizował ją Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami, powołany do życia rok wcześniej. W zbiórce datków wzięło udział prawie 200 aktorów, muzyków, pisarzy i plastyków.

dzf915v

Idea zyskała popularność i kontynuowano ją także po śmierci założyciela Komitetu, pisarza i krytyka muzycznego Jerzego Waldorffa. W 2014 r. Stare Powązki decyzją prezydenta Bronisława Komorowskiego uznano za pomnik historii.

W tym roku konserwatorzy zabytków odnawiali al. Katakumbową i 32 grobowce m.in. rodziny gen. Łubieńskiego, rodzin Ossolińskich i Karłowiczów. Przeprowadzili także konserwację sześciu nagrobków posłów Sejmu Ustawodawczego 1919-1922 m.in. Kazimierza Pużaka, marszałków i wicemarszałków późniejszych kadencji Sejmu RP oraz odnowiono na wnioski rodzin nagrobki rodziny Dąbrowskich i Marii Dobrzyńskiej. W sumie przeprowadzono konserwację 40 nagrobków.

Stare Powązki w Warszawie. Odnowiono 1460 nagrobków i kaplic

Rok temu kwestujący w Warszawie zebrali 236 tys. zł. Dzięki dotychczasowym zbiórkom łącznie odnowiono 1460 nagrobków i kaplic. Poza kwestą konserwacja i renowacja zabytków Starych Powązek finansowana jest ze środków m.st. Warszawy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz darowizn przekazywanych przez prywatne osoby, firmy oraz instytucje.

dzf915v

Cmentarz Stare Powązki powstał w 1790 r. Pochowano na nim około miliona osób. W Alei Zasłużonych znajdują się groby powstańców i żołnierzy, działaczy niepodległościowych, pisarzy, poetów, uczonych, artystów i myślicieli, m.in. Władysława Reymonta, Leopolda Staffa, Marii Dąbrowskiej, Stanisława Moniuszki, Henryka Wieniawskiego i Jana Kiepury. W mauzoleum spoczęły prochy osób zamordowanych w obozach koncentracyjnych.

Źródło: rdc.pl

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dzf915v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzf915v
Więcej tematów