Tarcza antykryzysowa. Koronawirus. Niższa stawka VAT na usługi turystyczne? Propozycja samorządu
Turystyka to jedna z kluczowych dziedzin gospodarki zarówno Dolnego Śląska, jak i całego kraju. Obecna sytuacja w tej branży, spowodowana epidemią koronawirusa, wymaga zdecydowanych działań, dlatego samorząd województwa dolnośląskiego zaproponował czasowe obniżenie stawki VAT na usługi turystyczne.
05.05.2020 16:54
Koronawirus bardzo mocno uderzył w wybrane sektory gospodarki. Ucierpiała przede wszystkim turystyka, bo ze względu na ryzyko zarażenia się COVID-19, ludzie pozostali w domach i zrezygnowali z zaplanowanych podróży. Sytuację dodatkowo utrudnił fakt, że Polska zamknęła swoje granice i ruch lotniczy, przez co przestali nas odwiedzać zagraniczni turyści.
Tarcza antykryzysowa. Koronawirus. Propozycja urzędu marszałkowskiego na Dolnym Śląsku
Na Dolnym Śląsku powstał pomysł, za sprawą którego można by pomóc branży turystycznej. Mowa o tymczasowym obniżeniu stawki VAT na tego typu usługi.
- Turystyka znacząco wpływa na funkcjonowanie Dolnego Śląska, kreując zatrudnienie, ale też rozwój regionalny. Już w marcu powołałem specjalny zespół koordynujący prace w zakresie pomocy branży turystycznej. Teraz przedstawiamy propozycje konkretnego działania, które może przynieść korzyść podnoszącej się z kryzysu turystyce na Dolnym Śląsku - wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.
Zadaniem zespołu było przede wszystkim opracowanie działań zmierzających do łagodzenia negatywnych skutków koronawirusa dla branży turystycznej, przyjmowanie postulatów, wniosków i propozycji rozwiązań zgłaszanych przez podmioty z branży turystycznej oraz stałe monitorowanie sytuacji na rynku usług turystycznych.
Dolny Śląsk. Niższy VAT na usługi turystyczne?
Propozycja przedstawiona premierowi Mateuszowi Morawieckiemu zakłada obniżenie stawek VAT na usługi turystyczne oraz te ściśle związane z turystyką z obecnie obowiązujących na 0 proc. przez okres 12 miesięcy. Mowa tu m.in. o usługach hotelarskich i pozostałych związanych z zakwaterowaniem, usług związanych z wyżywieniem, usług związanych z działalnością miejsc historycznych, czy obszarów i obiektów ochrony przyrody.
- Jesteśmy przekonani, że takie rozwiązanie pozwoli odbudować potencjał branży turystycznej, ułatwi wychodzenie z kryzysu i uchroni wiele miejsc pracy. Potrzebujemy konkretnych działań, które wesprą przedsiębiorców na Dolnym Śląsku. W ten sposób uzupełnimy ofertę przedstawioną w Dolnośląskim Pakiecie Gospodarczym - dodaje Michał Bobowiec, członek zarządu województwa dolnośląskiego.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.