Trwa ładowanie...

"Wracam, bójcie się!". Burza wokół powrotu Tuska do Polski

Donald Tusk rozpoczął już kampanię wyborczą - pisze tygodnik "Sieci". Temat jego powrotu do polskiej polityki wzbudza coraz więcej emocji. O tym, że chciałby "zasiąść pod żyrandolem" ma świadczyć kilka rzeczy.
Share
"Wracam, bójcie się!". Burza wokół powrotu Tuska do Polski
Źródło: East News
d29ie1c

"Kampanię wyborczą Donalda Tuska możemy uznać za rozpoczętą. Robi coraz mniej zwodów, a coraz jaśniej sugeruje: 'Wracam, bójcie się!'" - czytamy w najnowszym numerze tygodnika "Sieci".

Autorzy Marek Pyza i Marcin Wikło przypominają że raz już wybory prezydenckie przegrał i dlatego tym razem do ostatniej chwili będzie kalkulował swoje szanse, zanim oficjalnie ogłosi start.

O tym, że Tusk myśli poważnie o kandydowaniu ma świadczyć między innymi jego zachowanie przed komisją ds. Amber Gold. Do tego należy dodać wysokie poparcie w sondażach i mamy murowanego kandydata do prezydenckiego wyścigu.

d29ie1c

Jeden z ważnych polityków PO tłumaczy w tygodniku, że Tusk 2020 to scenariusz, który sam się narzuca. - Ale do tego jeszcze sam zainteresowany powinien coś zrobić w tym kierunku - dodaje.

- Ostatnie wybory, szczególnie wynik w miastach, pokazały, że pojawia się pole, w które Tusk mógłby wejść. Jak go tam nie wpuścić? – Zjednoczona Prawica ma co prawda twardy elektorat, ale nie tylko tam powinniśmy działać. Musimy przeanalizować wyniki, ocieplić wizerunek, otworzyć się na ludzi. Wybory to w dużej mierze emocje i kwestie wizerunkowe, w tej materii mamy jeszcze spore rezerwy - mówi poseł Solidarnej Polski Tadeusz Cymański.

Według innego polityka może być też tak, że sama plotka o możliwości startu Tuska w wyborach prezydenckich podziała na elektorat obecnej opozycji bardzo mobilizująco. – Platforma się uaktywni, bo po zdobyciu miast poczuli krew. Gdyby pojawił się ktoś taki jak Tusk, ruszyliby z nową siłą – mówi jeden z posłów PiS.

Jak twierdzi poseł PO, Tusk drugi raz prezydenckiej porażki politycznie by nie przeżył, musiałby się udać na emeryturę. Wyniósł poziom swojej kariery na taki poziom, że nie może sobie pozwolić na upadek.

d29ie1c

Jednocześnie powszechne są głosy, że jeśli Platforma przegra wybory parlamentarne, to o Tusku mogą zapomnieć.

W drugim artykule natomiast, również na temat ewentualnego powrotu Tuska do Polski, Stanisław Janecki pisze, że były premier był od kilku miesięcy namawiany przez Angelę Merkel i Emmanuela Macrona do startu w wyborach prezydenckich w 2020 roku, bo to jedyny sposób na "odzyskanie" Polski, na jej przywrócenie Europie.

Według autora, Tusk musi wrócić, by nie stać się tylko dobrze opłacanym emerytem lub "zabytkiem" jak Lech Wałęsa.

d29ie1c

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Nie ma zbrodni doskonałej. Kulisy pracy polskiej policji.

d29ie1c

Podziel się opinią

Share
d29ie1c
d29ie1c
Więcej tematów