Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Wysadzono most. Rosjanie utracili ważne połączenie [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 65. dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Jak przekazał Pentagon, celem czwartkowych rosyjskich ataków na Kijów były fabryki zbrojeniowe. Z kolei Ukraińcy zdetonowali most kolejowy Liman-Rajhorodok na rzece Doniec, gdy znajdował się na nim rosyjski skład towarowy.Tymczasem, jak informuje dziennik "Welt", w Niemczech zaginęły dokumenty ws. fundacji klimatycznej utworzonej na potrzeby Nord Stream 2. "Nie będzie można ustalić, jak mocno i jakimi sposobami strona rosyjska wpłynęła na politykę władz Meklemburgii w tym projekcie" - podkreśla gazeta. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo w Wirtualnej Polsce.

Wojna w Ukrainie. Wysadzono most. Rosjanie utracili ważne połączenie Wojna w Ukrainie. Wysadzono most. Rosjanie utracili ważne połączenie Fot: MAXYM MARUSENKO
d2q5lks
d2q5lks


  • •  Siły ukraińskie zdetonowały w obwodzie donieckim most kolejowy Liman-Rajhorodok na rzece Doniec, gdy na moście znajdował się rosyjski skład towarowy - podał w piątek portal Hromadske.  Nie jest jasne, co znajdowało się w wagonach, czy było to np. paliwo, czy inne ładunki.

  • • Akta dotyczące powstania w Meklemburgii-Pomorzu Przednim fundacji klimatycznej, mającej chronić interesy gazociągu Nord Stream 2, przepadły bez śladu i nie sposób do nich dotrzeć – pisze w piątek dziennik "Welt". Nie będzie więc można ustalić, jak mocno i jakimi sposobami strona rosyjska wpłynęła na politykę władz landu w tym projekcie – podkreśla gazeta. Jak zauważa, warte zbadania jest nie tylko samo utworzenie fundacji, ale też jej „wątpliwe założenia”, bo oficjalnie i z nazwy miała zajmować się ochroną środowiska i klimatu, a jej prawdziwym zadaniem miała być pomoc w ukończeniu budowy gazociągu Nord Stream 2, mimo sankcji nałożonych przez USA - zaznacza "Welt".

  • • - Wiem, że w naszym społeczeństwie są ludzie, którzy będą ich poszukiwać [zbrodniarzy wojennych – red.]. I ja nic z tym nie zrobię. To nie jest żadna groźba. Po prostu mówię o tym otwarcie jako ojciec, mąż. Niektórzy będą czekać na powołanie międzynarodowego trybunału, a inni na to… aż zapadnie zmierzch - mówi dziennikarzom Wirtualnej Polski prezydent Ukrainy. Wołodymyr Zełenski udzielił wywiadu przedstawicielom sześciu polskich redakcji. Wirtualną Polskę reprezentowali Tatiana Kolesnychenko, Patryk Michalski.

  • • Joachim Gauck opowiedział się za zakończeniem importu energii z Rosji. - Należę do tej części społeczeństwa, która mówi, że jeśli nie chcemy walczyć w obronie niewinnych ofiar, to powinniśmy przynajmniej zrobić to, co być może trochę nas zaboli, aby pomóc tym ludziom - przekazał były prezydent Niemiec. Podkreślił, że należy do pokolenia, które doświadczyło wielu niedostatków w czasie wojny i w okresie powojennym. - Doświadczyłem też, że od tego nie umiera się od razu - powiedział.

  • Rosyjskie wojska w czwartek wieczorem przeprowadziły ataki rakietowe na Kijów i Odessę. Do ostrzały ukraińskiej stolicy doszło w trakcie oficjalnej wizyty Sekretarza Generalnego ONZ Antonio Gutteresa. Nagranie przedstawiające jeden z ataków na Kijów opublikowano w sieci.
Trwa łączenie
00:28, 30.04.2022

Wojna w Ukrainie dobitnie przypomina, że nic nie zastąpi wiarygodnej obrony i pokazuje znaczenie sojuszy - powiedział w piątek brytyjski następca tronu książę Karol.

23:52, 29.04.2022

Do 15 maja 2022 r. do godz. 23.59, w całym kraju będzie obowiązywał trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE–CRP) oraz drugi stopień alarmowy BRAVO - poinformowało w piątek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB).


 "Stopień alarmowy BRAVO jest związany z sytuacją geopolityczną. Natomiast stopień CRP w celu przeciwdziałania zagrożeniom w  cyberprzestrzeni" - czytamy na Twitterze RCB. 

23:33, 29.04.2022

Novatek Green Energy podjęła wszelkie niezbędne działania, aby umożliwić państwowym spółkom PGNIG oraz PSG szybkie i sprawne przywrócenie dostaw gazu do mieszkańców 10 gmin - napisała w piątkowym oświadczeniu spółka.

23:17, 29.04.2022

Sytuacja uciekinierów wojennych z Ukrainy wywołała w Hiszpanii falę solidarności, która jednak ponad dwa miesiące po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji powoli słabnie - napisał w piątek portal 20minutos.es. W wielu regionach uchodźcy mają duże trudności z wynajęciem mieszkania mimo znalezienia pracy - albo spotykają się z odmową, albo wynajem okazuje się zbyt drogi.

22:36, 29.04.2022

Odbiorcy w gminach Lubień Kujawski i Lubowidz przywrócono dostęp do gazu - poinformowało w piątek wieczorem PGNiG. To kolejne samorządy, które obsługiwała objęta sankcjami spółka Novatek.

22:22, 29.04.2022

"W wyniku prowadzonych przez wroga ostrzałów dzielnic mieszkalnych miasta i obwodu, z artylerii i moździerzy, dwóch mieszkańców Charkowa zostało rannych" - głosi komunikat władz Charkowa cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. 

22:08, 29.04.2022

Jedna osoba zginęła w piątek w Charkowie na skutek ostrzałów wojsk rosyjskich - poinformowały w piątek władze obwodu charkowskiego na wschodzie Ukrainy. Siły rosyjskie nadal ostrzeliwują dzielnice mieszkalne Charkowa i inne miejscowości w regionie.

21:53, 29.04.2022

Siły ukraińskie zdetonowały w obwodzie donieckim most kolejowy Liman-Rajhorodok na rzece Doniec, gdy na moście znajdował się rosyjski skład towarowy - podał w piątek portal Hromadske.

Portal opublikował wideo, na którym widać zawalony most i leżące w rzece wagony towarowe. Hromadske podkreśla, że zniszczenie mostu oznacza przerwanie połączenia kolejowego z miastem Liman, które jest teraz ośrodkiem walk w Donbasie. Nie jest jasne, co znajdowało się w wagonach, czy było to np. paliwo, czy inne ładunki - podaje Hromadske.

21:46, 29.04.2022

We wschodniej Ukrainie w piątek Rosjanie stracili ponad 170 żołnierzy, cztery czołgi, sześć bojowych wozów piechoty, dwa transportery opancerzone i pięć systemów artyleryjskich, dwa pociski moździerzowe i pięć bezzałogowych statków powietrznych - donosi Ukrinform.

21:41, 29.04.2022

Do Niemiec przybywa coraz mniej uchodźców z Ukrainy. Ich liczba spadła z 15 tys. osób dziennie w połowie marca do ok. 2 tys. obecnie - powiedziała w piątek minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser. Policja szacuje, że w Niemczech przebywa obecnie około 390 tys. osób, które uciekły przed wojną w Ukrainie.

Rzeczywista liczba przybyłych uciekinierów wojennych z Ukrainy jest prawdopodobnie wyższa, ponieważ Ukraińcy mogą wjechać do kraju bez wizy i np. własnym samochodem - powiedziała Faeser stacjom RTL i ntv. Obecnie trwa nadrabianie zaległości w rejestracji przybyłych osób. Rejestracja to jedyny sposób na otrzymanie świadczeń socjalnych, które mogą być wypłacane od czerwca.

21:30, 29.04.2022

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis wyraził w piątek zgodę na szereg działań wojsk państw NATO na terytorium kraju. Umożliwia to m.in. rozmieszczenie sojuszniczych samolotów i śmigłowców oraz prowadzenie przez USA działalności wywiadowczej na Morzu Czarnym. "Decyzja zapadła w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę, po analizie wniosków na temat zagrożeń w regionie" - przekazano w komunikacie.

21:21, 29.04.2022

Rząd Niemiec bada możliwość dostarczenia Ukrainie samobieżnych haubicoarmat typu Panzerhaubitze 2000 z zapasów Bundeswehry, chce też zapewnić siłom ukraińskim szkolenie z tego sprzętu – informuje w piątek dziennik "Welt".

"Prowadzimy rozmowy z różnymi partnerami w celu skutecznego wsparcia Ukrainy, także w obszarze artylerii. Obecnie rozważane są różne opcje" – powiedziała w piątek rzeczniczka ministerstwa obrony.

21:16, 29.04.2022

"Ukraińskie szpitale zostały zbombardowane. Obywatele zostali straceni. Dzieci przeżyły traumę. A jednak mimo wszystko wykonali wspaniałą pracę, broniąc swojej suwerenności. Męstwo i umiejętności Ukrainy przejdą do historii wojskowej" - przekazał sekretarz obrony USA Lloyd Austin.

21:09, 29.04.2022

Według mera Mariupola ukraińscy żołnierze wciąż utrzymują linię obrony i przeprowadzają kontrataki. Jednak w schronach w Azowstalu oprócz wojskowych ukraińskich przebywają także cywile.

- Ludzie czekają na ewakuację, jest dużo kobiet, dzieci, osób starszych. Prosimy, uruchamiamy wszelkie formaty współpracy międzynarodowej, procedury negocjacyjne wciąż trwają, czekamy, aż się odbędą. Trudno oszacować liczbę ludzi. Od ponad 60 dni nie ma zawieszenia broni (potrzebnego), żeby obejść wszystkie schrony i policzyć. Tam są jeszcze gorsze warunki, nie ma jedzenia, wody, lekarstw. (Ci ludzie) błagają o ratunek - podkreślił Bojczenko.

21:05, 29.04.2022

Mer Mariupola Wadym Bojczenko poinformował w piątek, że po tym, jak dzień wcześniej zbombardowany został szpital polowy na terenie otoczonych przez Rosjan zakładów Azowstal, liczba rannych na terenie tego kombinatu metalurgicznego wzrosła do 600 - podał portal informacyjny RBK-Ukraina.

- Wróg nadal używa superciężkiej broni, zrzuca bomby lotnicze. Zrzucili je na szpital, liczba rannych wynosiła 170, a teraz jest ponad 600. Zginęło ponad 20 tys. miejscowych. Nosi to znamiona nie tylko zbrodni wojennej, ale ludobójstwa rosyjskojęzycznej ludności w Mariupolu - powiedział Bojczenko.

20:44, 29.04.2022

Akta dotyczące powstania w Meklemburgii-Pomorzu Przednim fundacji klimatycznej, mającej chronić interesy gazociągu Nord Stream 2, przepadły bez śladu i nie sposób do nich dotrzeć – pisze w piątek dziennik "Welt". Nie będzie więc można ustalić, jak mocno i jakimi sposobami strona rosyjska wpłynęła na politykę władz landu w tym projekcie – podkreśla gazeta.

Mimo wielu starań najważniejsze dokumenty dotyczące powstania fundacji, utworzonej przez rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manueli Schwesig (SPD), są „nie do wyśledzenia”; także kancelaria Schwesig nie była w stanie do tej pory udzielić informacji o tym, co się z nimi stało - pisze "Welt".

Jak zauważa, warte zbadania jest nie tylko samo utworzenie fundacji, ale też jej „wątpliwe założenia”, bo oficjalnie i z nazwy miała zajmować się ochroną środowiska i klimatu. Do utworzenia fundacji doszło na początku 2021 roku "dzięki wielomilionowym datkom Nord Stream 2 AG, spółki zależnej (rosyjskiego koncernu państwowego) Gazprom", a jej prawdziwym zadaniem miała być pomoc w ukończeniu budowy gazociągu Nord Stream 2, mimo sankcji nałożonych przez USA - zaznacza "Welt".

20:43, 29.04.2022

Dwie osoby cywilne zginęły, a cztery zostały ranne w piątek w rezultacie działań wojsk rosyjskich w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował szef obwodu Pawło Kyryłenko na Telegramie.

"29 kwietnia Rosjanie zabili dwóch cywilów w obwodzie donieckim: we Wremiwce i w Szandryhołowem" - napisał Kyryłenko. Nie wyjaśnił, jakiego rodzaju ataków dokonali Rosjanie. Dodał, że cztery inne osoby są ranne. Przekazał także, że w obwodzie donieckim udzielono pomocy sześciu osobom, które zostały ranne w sąsiadującym obwodzie ługańskim.

20:29, 29.04.2022

Pierwsza Dama Ukrainy udzieliła wywiadu "Rzeczpospolitej". Stwierdziła w nim, by "nie oceniać Rosjan na podstawie deklaracji, a na podstawie czynu". Jej zdaniem Rosjanie dążą do całkowitego unicestwienia Ukraińców. - To zaplanowana zbrodnia. Jeżeli się spojrzy na przygotowania przed wojną, na wydawanie rozporządzeń o tym, jak tworzyć masowe groby, o tym, że były przygotowane mobilne krematoria, które dziś służą do ukrywania dowodów swojej zbrodni. Jeżeli publikowane są w głównych rosyjskich mediach teksty i tezy mówiące o tym, że "ukraińskość jest zagrożeniem" i jest czymś, co należy zniszczyć i zlikwidować. To dokładnie tak jest - powiedział w programie "Newsroom" WP wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. 

20:17, 29.04.2022

"Omówiłem z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem kwestie bezpieczeństwa żywnościowego i zielonych korytarzy dla ukraińskich produktów. Jestem wdzięczny za wszechstronną pomoc Ukraińcom, w szczególności przy leczeniu naszych wojskowych w austriackich szpitalach" - przekazał premier Ukrainy Denys Szmyhal.

20:10, 29.04.2022

Rosjanie po raz szósty w ciągu dnia strzelali do budynków mieszkalnych w obwodzie dniepropietrowskim - poinformował szef tamtejszej administracji Wałentyn Rezniczenko.

19:59, 29.04.2022

Najnowsze zdjęcie psa Patrona, który od wielu dni służy w Państwowej Służbie Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Jego zadaniem jest pomoc w wykrywaniu ładunków wybuchowych pozostawionych przez rosyjskich okupantów.

19:56, 29.04.2022

Prorosyjska telewizja z Naddniestrza szerzy insynuacje pod adresem Polski sugerując, że istnieje polski wątek ws. ostrzelania jednego z budynków w okupowanym przez Rosję regionie Mołdawii - przekazał Stanisław Żaryn.

Jako dowód "polskiego śladu" w tej sprawie pokazano pojazd, który miał "polskie tablice rejestracyjne". Trzech podróżujących tym samochodem mężczyzn miało ostrzelać budynek publiczny w Naddniestrzu - przekazał rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, odnosząc się do materiału wyemitowanego w telewizji z Naddniestrza. Jak tłumaczył, polskie tablice rejestracyjne pokazane na filmie są w RP przypisane pojazdowi innej marki niż ta pokazana na filmie.

Sprawę jako pierwszy opisał dziennikarz WP Szymon Jadczak.

19:53, 29.04.2022

"Idealni towarzysze strzegący spokoju Ukraińców" - przekazała agencja Ukrinform.

19:50, 29.04.2022

- Nie podałbym ręki byłemu kanclerzowi Niemiec Gerhardowi Schroederowi. (...) Nie rozumiem, jak taki polityk mógł pójść pracować dla rosyjskiego koncernu. W głowie się nie mieści, jak mógł tak postępować. (...) Tamta polityka względem Rosji była błędna - przekazał premier Morawiecki podczas internetowej transmisji w mediach społecznościowych.

19:45, 29.04.2022

Wywiad Stanów Zjednoczonych ocenia, że za atakiem na dziennikarza Dmitrija Muratowa, laureata Pokojowej Nagrody Nobla, stoją rosyjskie służby specjalne - podał dziennik "Washington Post". 7 kwietnia Muratow został oblany czerwoną farbą z acetonem, gdy jechał pociągiem w Rosji.

"Wywiad USA doszedł do wniosku, że incydent był dziełem wywiadu rosyjskiego" - podał "Washington Post" w czwartek, powołując się na przedstawiciela amerykańskiej administracji pragnącego zachować anonimowość. Urzędnik ze względu na zasadę ochrony źródeł nie powiedział, na jakiej podstawie wyciągnięto taki wniosek.

Muratow, szef niezależnej "Nowej Gaziety", został napadnięty w pociągu z Moskwy do Samary. Sprawca oblał go farbą z acetonem, krzycząc: "Muratow, to za naszych chłopców". "Nowaja Gazieta" ustaliła później, że był nim Nikołaj Trifonow, związany z organizacją żołnierzy wojsk powietrznodesantowych Rosji. Trifonow pochodzi z Uzbekistanu; według danych "Nowej Gaziety" mógł w przeszłości walczyć w Czeczenii. Gazeta zastrzegła, że może nazwać Trifonowa jedynie podejrzanym o atak na Muratowa, bo winę powinien ustalić sąd, ale publikuje jego nazwisko, bo policja rosyjska jest w tej sprawie bezczynna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2q5lks
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2q5lks
Więcej tematów