Trwa ładowanie...

Wojewoda ponownie uchylił pozwolenie na budowę elektrowni na Pomorzu

• Nowak: "Decyzja starosty została skierowana do ponownego rozpatrzenia"
• To była już druga próba uzyskania pozwolenia na budowę
• Maciołek: "Budowa będzie kontynuowana"

Share
Wojewoda ponownie uchylił pozwolenie na budowę elektrowni na Pomorzu
Źródło: Wikipedia
d16gquv

- Decyzja Starosty Tczewskiego, obejmująca pozwolenie na budowę Elektrowni Północ, została uchylona i przekazana temu organowi do ponownego rozpatrzenia. Powodem takiego rozstrzygnięcia jest wiele uchybień proceduralnych polegających m.in. na błędnym ustaleniu kręgu stron postępowania administracyjnego oraz niepoprawnego przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w sprawie - informuje Wirtualną Polskę Roman Nowak, rzecznik prasowy Wojewody Pomorskiego.

To była druga próba firmy na uzyskanie pozwolenia na budowę. Pierwsza została zakwestionowana przez sąd administracyjny, który dopatrzył się w 2013 roku błędów proceduralnym Wojewody Pomorskiego w procesie wydawania przez niego decyzji w sprawie utrzymania w mocy pozwolenia na budowę, które to uchybienie według Sądu powinno zostać przez Wojewodę naprawione. Uchylenie decyzji Wojewody nie miało natomiast związku z treścią samego pozwolenia na budowę.

d16gquv

- W naszej opinii, budowa nowego konwencjonalnego źródła niezbędnego do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski północnej. Choć napotyka przeszkody - musi być kontynuowana. Więcej o samej decyzji Urzędu Wojewódzkiego będziemy mogli powiedzieć po zapoznaniu się z jej pisemnym uzasadnieniem - Piotr Maciołek, prezes Polenergii Elektrowni Północ.

Jak podkreśla Nowak wojewoda nie mógł przeprowadzić postępowania uzupełniającego ze względu na szeroki zakres uchybień - naruszenie ustaw oraz niezastosowanie się do orzeczenia sądu administracyjnego. Procedowanie wniosku inwestora mimo tych uchybień naruszałyby zasadę dwuinstancyjności postępowania administracyjnego.

- Decyzja Wojewody Pomorskiego dowodzi, że kontrola społeczna takich inwestycji jest niezbędna. Ma ona znaczenie nie tylko dla ochrony środowiska, ale także gwarantuje przestrzeganie praw lokalnej społeczności - komentuje Małgorzata Smolak z Fundacji ClientEarth.

Jak podkreślają ekolodzy, przedstawiony przez inwestora raport w ogóle nie bierze pod uwagę wpływu inwestycji na środowisko przyrodnicze Wisły oraz zaniża emisję najbardziej toksycznych metali ciężkich do atmosfery. Elektrownia Północ obniży jakość życia i zagrozi zdrowiu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d16gquv

Podziel się opinią

Share
d16gquv
d16gquv
Więcej tematów