Wojciech Olejniczak: w UE w najbliższych latach będzie zakaz uboju rytualnego

Wojciech Olejniczak tłumaczył, dlaczego zmienił zdanie w kwestii uboju rytualnego. - 10 lat temu były zupełnie inne okoliczności, oczekiwania i wiedza na ten temat. Dzisiaj uważam, że ubój rytualny powinien być zakazany – powiedział były minister rolnictwa w "Graffiti" w Polsat News. Przekonywał także, że w najbliższych latach zakaz uboju rytualnego zostanie wprowadzony w całej UE.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Protest przeciwko legalizacji uboju rytualnego
Protest przeciwko legalizacji uboju rytualnego (PAP/EPA, Fot: Leszek Szymański)

Olejniczak podkreślił, że we współczesnym świecie, jeśli tylko możemy, musimy ograniczyć cierpienie zwierząt. - Możemy to zrobić poprzez znieczulenie. Przed ubiciem krowy, byka trzeba go znieczulić - przekonywał polityk SLD. Jednocześnie przypomniał o obowiązujących rozwiązaniach prawnych dotyczących uboju zwierząt. - Ubój rytualny mógł odbywać się w Polsce przez te ostatnie 10 lat, od kiedy weszły ustawy weterynaryjne, tylko i wyłącznie w zakładach, które specjalizowały się w uboju. Nie można w Polsce ubijać zwierząt na potrzeby własne, w gospodarstwie. Chodzi o cierpienie zwierząt, ale drugi, bardzo istotny powód to są kwestie bezpieczeństwa żywności - wyjaśnił.

Zdaniem b. ministra rolnictwa w najbliższych latach zakaz uboju rytualnego zostanie wprowadzony w całej UE. - To nie jest tak, że my chcemy zakazać praktyk religijnych, ale chcemy zakazać zabijania zwierząt bez ogłuszenia, bo to jest ogromne cierpienie i nauka również dowodzi, że wcale to mięso z uboju rytualnego nie jest w niczym lepsze, a wręcz odwrotnie – jest gorsze od uboju z ogłuszeniem czy znieczuleniem - przekonywał.

Polub WP Wiadomości