WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Włoska agencja o Auschwitz: polski obóz zagłady

"Polski obóz zagłady" (campo di sterminio polacco) - takie sformułowanie znalazło się w odniesieniu do hitlerowskiego obozu Auschwitz w depeszy włoskiej agencji prasowej Ansa. Po interwencji przedstawiciela ambasady polskiej w Rzymie, Ansa usunęła z depeszy kontrowersyjne sformułowanie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Włoska agencja o Auschwitz: polski obóz zagłady
(AFP)
WP

Depesza włoskiej agencji Ansa informowała o wizycie w Auschwitz znanego z negowania holokaustu historyka Davida Irvinga. W Auschwitz towarzyszyła mu z kamerą włoska telewizja informacyjna Sky Tg 24. Sformułowanie "polski obóz" miało zostać zaczerpnięte właśnie z tego reportażu. Zostanie on nadany w piątek wieczorem.

W nowej wersji tekstu określenie "campo di sterminio polacco" zamieniono na "campo di sterminio nazista", czyli nazistowski obóz zagłady.

To już kolejny w ostatnich latach przypadek nazwania Auschwitz "polskim obozem" we włoskich mediach. Za każdym razem stanowczo protestuje przeciwko temu polska ambasada w Rzymie.

WP

W maju zeszłego roku, przed pielgrzymką Benedykta XVI do Polski, ambasada RP w Rzymie w liście rozesłanym do wszystkich włoskich redakcji prasowych oraz mediów elektronicznych zwróciła się z prośbą o to, by nie używać sformułowania "polski obóz" w odniesieniu do Auschwitz i innych hitlerowskich obozów koncentracyjnych, które znajdowały się na terenach okupowanej Polski. Ansa informowała wtedy o liście naszej placówki. (zel)

Sylwia Wysocka

Polub WP Wiadomości
WP
WP