Trwa ładowanie...

Władze Sztumu chcą sprzedać XIV-wieczny krzyżacki zamek. ''Historia tego miejsca jest bardzo bogata''

• Władze Sztumu chcą sprzedać zamek • Cena zakupu to ok. 4 mln zł • Budowla pochodzi z XIV wieku
Share
Władze Sztumu chcą sprzedać XIV-wieczny krzyżacki zamek. ''Historia tego miejsca jest bardzo bogata''
Źródło: Wikipedia, Fot: zamek w Sztumie
d380bsn

- Ostatni dzierżawcy opuścili już zamek, więc stoi pusty. Zależy nam na pozyskaniu wiarygodnego inwestora. Sami nie jesteśmy w stanie odrestaurować tego kompleksu, niestety nie mamy też możliwości uzyskania na ten cel środków z Unii Europejskiej - mówi Leszek Tabor, burmistrz Sztumu.

Włodarze miasta od ponad 7 lat starają się sprzedać XIV-wieczny zamek. Początkowo samorządowcy chcieli za obiekt nawet ponad 7 mln zł. Teraz cena została obniżona do czterech mln. Potencjalnych inwestorów odstraszają najprawdopodobniej koszty ewentualnego remontu. Są one ponad dziesięć razy większe od ceny zakupu.

- Historia tego miejsca jest bardzo bogata. Szkoda by było, gdyby nie znalazł się inwestor - mówi Andrzej Lubiński, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Sztumskiej. - Można by tu było zrobić obiekt związany z upowszechnianiem historii, dziedzictwa kulturowego - podpowiada były najemca jednego z zamkowych pomieszczeń Piotr Dobis.

Zamek powstał w połowie XIV wieku na miejscu zdobytego przez Krzyżaków, wczesnośredniowiecznego grodu pruskiego. Miasto wraz z zamkiem zostały ostatecznie przyłączone do Polski w 1466 roku.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d380bsn

Podziel się opinią

Share
d380bsn
d380bsn
Więcej tematów