Trwa ładowanie...
d14uu1f
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wierzejski: słowo "pederasta" nie jest obraźliwe


Nie uważam, żeby słowo "pederasta" kogokolwiek obrażało - stwierdził wiceszef LPR Wojciech Wierzejski w Salonie Politycznym Trójki, w odniesieniu do środowej publikacji raportu Amnesty International. Zaznaczył też, że stara się nie posługiwać językiem agresywnym.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wierzejski: słowo "pederasta" nie jest obraźliwe
d14uu1f

Wojciech Wierzejski był przedstawiony przez twórców raportu AI jako przykład polityka otwarcie głoszącego homofobiczne wypowiedzi(...) obejmujące m.in. namawianie do przemocy w stosunku do uczestników pokojowych demonstracji (...).

Poseł LPR zapytany, dlaczego posługuje się takimi sformułowaniami jak "pederaści", odpowiedział, że słowo "pederasta", według każdej encyklopedii, jest naukowym określenie osoby homoseksualnej płci męskiej i - jak tłumaczył - tylko pederaści uważają je za obraźliwe, bo im się z pedofilami kojarzy. Ja używam również słowa "homoseksualista" - zapewnił.

Poseł stwierdził, że powoływanie się na rzekomą homofobię jest elementem przemyślanej strategii osób homoseksualnych, ponieważ "chcą robić wokół siebie wiele szumu, w związku z czym każdy przypadek opisują skrzętnie, wysyłają w świat do opinii międzynarodowej, po to, żeby ta opinia się za nimi ujęła".

d14uu1f

Wierzejski jednocześnie zapewnił, że nikt (w LPR) nie chce nikogo, z powodu jego skłonności seksualnych i życia prywatnego, intymnego, pozbawić jakichkolwiek praw.

Pederasta to wyraz greckiego pochodzenia (paid erastes 'miłośnik dzieci'), obecny w wielu językach, por. np. franc. pederaste, niem. Paderast, włos. Pederasta.
W polszczyźnie poświadczony od poł. XIX w., w zn. 'gwałciciel chłopców', o zdecydowanym zabarwieniu pejoratywnym. Jego miejsce zajmuje nowszy i mniej nacechowany ekspresywnie pedofil.
Natomiast pederasta, zachowując negatywne nacechowanie, zbliża się znaczeniowo do neutralnego homoseksualisty. Zmiany znaczeniowe dokonują się nieustannie. Często decydują o tym czynniki zewnątrzjęzykowe.

Opracowanie: Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski

Źródło: Słowniki PWN

d14uu1f

Podziel się opinią

Share

d14uu1f

d14uu1f
d14uu1f
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów