Trwa ładowanie...
d3axp4e

Wielicka tężnia schronem przed smogiem. Potwierdzają to badania

W Krakowie powietrze kolejny raz przekroczyło normy i w najbliższym czasie nie widać szans na poprawę sytuacji, ale zamiast narzekać na smog, warto zadbać o zdrowie samemu. Mieszkańcy regionu na wyciągnięcie ręki mają wielicką kopalnię, gdzie powietrze jest krystalicznie czyste. I to zaledwie 15 km od centrum Krakowa.
Share
Kopalnia w Wieliczce
Kopalnia w WieliczceŹródło: Fotolia
d3axp4e

Jak pokazały badania jakości powietrza i składu chemicznego, powietrze w kopalni "Wieliczka" oraz tężni ma bardzo wysokie stężenie dobroczynnego aerozolu: jest ono 18-krotnie wyższe niż w innym punkcie badawczym usytuowanym kilkaset metrów dalej.

Dlaczego "Wieliczka" ma tak dobre powietrze?

- Odpowiednio długa droga powietrza płynącego z powierzchni górniczymi szybami, a następnie solnymi korytarzami do komór neutralizuje zanieczyszczenia (można w uproszczeniu powiedzieć, że sól je "wyłapuje") sprawiając, że powietrze pod ziemią jest pozbawione szkodliwych dla zdrowia pyłów. Równocześnie wysoki udział chlorku sodu w kopalnianym powietrzu oddziałuje korzystnie na drogi oddechowe (pobudzając je do oczyszczania) oraz działając przeciwzapalnie (łagodzi stany zapalne nie dopuszczając do rozwoju infekcji) - mówi Monika Szczepa z biura prasowego kopalni.

d3axp4e

Co prawda działalność uzdrowiska prowadzona jest głównie z myślą o osobach cierpiących na schorzenia górnych i dolnych dróg oddechowych, takich jak: astma oskrzelowa; przewlekła obturacyjna choroba płuc; przewlekłe, nawracające choroby nosa, zatok, gardła i krtani; przewlekłe zapalenia oskrzeli i płuc; schorzenia o podłożu alergicznym (astma alergiczna, alergiczne choroby skóry), ale coraz chętniej korzystają z niej mieszkańcy Krakowa, którzy chcą się uwolnić od duszącego smogu.

Jak informują przedstawiciele kopalni, dłuższy pobyt leczniczy należy z wyprzedzeniem zaplanować, ale można się wybrać także np. na jeden dzień po telefonicznym uzgodnieniu terminu. Na zwiedzanie kopalni można zdecydować się nawet danego dnia - turyści indywidualni nie rezerwują zwiedzania, a na dostępnych do zwiedzania trasach klimat podobny jest do tego jaki panuje w komorach uzdrowiskowych na III poziomie kopalni.

Turnusy lecznicze są refundowane przez NFZ.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d3axp4e

Podziel się opinią

Share
d3axp4e
d3axp4e
Więcej tematów