Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
rosja
11-02-2016 (10:15)

Wiceszef MSZ: Rosja gotowa do rozmów o rozejmie w Syrii od 1 marca

• Rosja jest gotowa omówić możliwość zawieszenia broni w Syrii
• Według źródeł USA rosyjska propozycja przewiduje rozejm w Syrii od 1 marca
• Międzynarodowa konferencję w Monachium poświęconą Syrii
• Próba wznowienia rozmów pokojowych między reżimem w Damaszku a opozycją
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Skutki wojny w Syrii
Skutki wojny w Syrii (PAP/EPA)

Rosja jest gotowa omówić możliwość zawieszenia broni w Syrii - oświadczył w czwartek rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Giennadij Gatiłow. Według źródeł USA rosyjska propozycja przewiduje rozejm w Syrii od 1 marca.

Wiceminister, którego cytują rosyjskie agencje prasowe, powiedział, że Rosja jest gotowa przedyskutować warunki zawieszenia broni i w tym celu udaje się na międzynarodową konferencję w Monachium poświęconą Syrii.

Celem tej konferencji jest doprowadzenie do wznowienia rozmów pokojowych między reżimem w Damaszku a opozycją. Zdaniem dyplomatów szanse na to są niewielkie, dopóki syryjskie siły rządowe wspierane przez rosyjskie lotnictwo kontynuują ofensywę na miasto Aleppo w północnej Syrii. Opozycja zapowiedziała, że nie będzie uczestniczyć w rokowaniach, dopóki nie zostaną wstrzymane bombardowania.

Gatiłow ocenił jednak, że winę za fiasko pierwszej tury rozmów ponosi syryjska opozycja i wspierająca ją Arabia Saudyjska. - To ich należy pytać, czy rozmowy zostaną wznowione 25 lutego. Z tego, co wiem, syryjski rząd jest do nich gotowy - oznajmił. Rosyjski dyplomata nie wykluczył także, że kolejna tura może ruszyć przed tym terminem.

Agencja Associated Press, powołując się na źródła amerykańskie, poinformowała, że Rosja zaproponowała rozejm w Syrii od 1 marca. Waszyngton sądzi jednak, że Moskwa daje własnym siłom i rządowi w Damaszku trzy tygodnie na zdławienie umiarkowanych ugrupowań rebelianckich. Stany Zjednoczone chcą, by walki w Syrii ustały natychmiast.

W spotkaniu w Monachium mają uczestniczyć ministrowie spraw zagranicznych kilkunastu państw, w tym szefowie dyplomacji USA i Rosji, John Kerry i Siergiej Ławrow.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.