ycipk-3e94jv
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wiceszef MON podał się do dymisji

Wiceminister obrony narodowej Stanisław Koziej podał się do dymisji, rezygnacja została przyjęta. Jak poinformował, dymisja została przyjęta z dniem 11 sierpnia, by mógł przekazać swoje obowiązki. Wyjaśnił, że powodem jego rezygnacji były "różnice merytoryczne co do koncepcji Sił Zbrojnych oraz systemu kierowania i dowodzenia nimi".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wiceszef MON podał się do dymisji
(PAP)
ycipk-3e94jv

Podkreślił, że od lat, w publikacjach, artykułach i wystąpieniach wskazywał na potrzebę zmian dotychczasowego systemu, w którym główną rolę dowodzenia spełnia Sztab Generalny.

Opowiadałem się i opowiadam za przekazaniem SG roli planistycznej i utworzeniu dwóch połączonych dowództw - jednego odpowiedzialnego za bieżące zarządzanie Siłami Zbrojnymi a drugiego za użycie wojsk w czasie kryzysu lub wojny - powiedział.

Moja koncepcja nie znalazła uznania, a argumenty nie przekonały ministra. Minister podzielił argumenty SG, który jest przeciwny zmianie swojej roli - dodał.

ycipk-3e94jv

Przypomniał, że regulacja o dowodzeniu przez SG to zapis z czasów, gdy trwała rywalizacja na tle cywilnego kierownictwa nad wojskiem.

Prawie każdy minister miał plany zmiany działania SG, ale jak widać nikomu to się nie udało - powiedział Koziej.

Premier Jarosław Kaczyński, który otworzył w środę pod Łodzią odcinek autostrady A2 Konin - Stryków, pytany przez dziennikarzy o komentarz do rezygnacji Kozieja powiedział, że wynika ona z różnic zdań "co do koncepcji przyszłej organizacji polskiej armii".

To, że pan generał Koziej uznał swoją obecność w resorcie obrony za niemożliwą, nieefektywną, czy zgoła zbędną prawdopodobnie wynika z tego, że jego koncepcja nie będzie realizowana. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego - powiedział premier.

ycipk-3e94jv

Szef MON Radosław Sikorski zapewnia, że wiele pomysłów jego zastępcy Stanisława Kozieja na funkcjonowanie wojska zostanie zrealizowanych.

Minister Koziej uznał, że nie może pozostać na stanowisku w sytuacji, gdy nie została przyjęta cała jego koncepcja zmiany systemu dowodzenia Wojskiem Polskim. Podkreślam "cała", bo wszystko to co było istotne i mieściło się w porządku konstytucyjnym, zostało uwzględnione w projektach aktów prawnych przygotowywanych w resorcie - powiedział Sikorski.

Koziej jest generałem brygady w stanie spoczynku, analitykiem w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności. Pracował m.in. w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, był wicedyrektorem Departamentu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego przy Kancelarii Prezydenta RP (1993-1994). Był szefem Departamentu Systemu Obronnego MON (1994- 2001).

W latach 1996-1997 pełnił funkcję szefa polskiej misji w Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei i zastępcy szefa misji OBWE w Gruzji, a w latach 1997-1998 funkcję zastępcy szefa misji OBWE w Gruzji. W latach 1999-2001 był pierwszym przedstawicielem Polski w NATO ds. polityki i strategii nuklearnej.

ycipk-3e94jv

Urodził się w 1943 roku na Lubelszczyźnie. Jest absolwentem Oficerskiej Szkoły Wojsk Zmechanizowanych oraz Akademii Sztabu Generalnego WP. Pełnił służbę na stanowiskach dowódczych i sztabowych w 49. pułku zmechanizowanym (Wałcz), 15. Dywizji Zmechanizowanej (Olsztyn), Dowództwie Śląskiego Okręgu Wojskowego (Wrocław) i Sztabie Generalnym WP. Był głównym autorem "Strategii obronności Rzeczypospolitej Polskiej" w warunkach członkostwa w NATO oraz "Polityczno-Strategicznej Dyrektywy Obronnej".

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3e94jv

ycipk-3e94jv
ycipk-3e94jv